WordPress Tema H Tagları Düzenleme

WordPress alt yapısı arama motorları tarafından oldukça sevilen bir altyapı. SEO konusunda oldukça önemli başarı örnekleri var. Bu yazımızda sizlere SEO’nun önemli parametrelerinden bir tanesi olan H taglarının kullanımında doğru kullanımından ve yapmanız gereken düzenlemelerden bahsedeceğim.

H tagları 1’den 6’ya kadar sıralanmış ve h1’den başlayarak h6’ya kadar önemi azalan şekilde sıralanıyor. h1 en önemli h6 en önemsiz başlık olduğunu gösteriyor. Sayfalarınızda h taglarının kullanımı ile ilgili sınırlandırma getiren standartlar var. Sayfalarda en fazla 1 tane h1, 3-6 tane h2, 3-6 tane h3 taglarını kullanmanız gerekir. Fazla h tagları kullanmanız sitenize SEO açısından yarar sağlayamamanıza neden olacaktır.

Tema üreticileri neden böyle düşünüyor bilmiyorum ama temalarda h tagları genellikle çok dikkat edilerek ayarlanmıyor. Özellikle incelediğim ücretsiz temalarda bu çok yüksek. Bileşenler kısmından eklediğiniz birçok alan h1 tagı almakta bu da odağınızın dağılmasına neden olacaktır. Yine yanlış yapılanlardan bir tanesi de benzer içerikleri sergilediğiniz alanlarda (yazıların alt kısmında) yüksek h tagları kullanılmaktadır.

H Tagları Düzenleme

Sitenizin ismine örneğin interaktifortam.net kısmına, sloganınıza veya hedef kelimenize h1 tagı verin. Bu tag sitenizin ana sayfanızın güçlenmesini veya hedef kelimenizde güçlenmenizi sağlayacaktır. Header.php üzerinde yapacağınız bu düzenleme ile tüm sitenizde tek bir h1 tagı kullanacaksınız.

Sitenizde yazıların başlıklarını h2 tagı olarak ayarlayın. Listelediğiniz sayfalarda ve yazı içerisindeki sayfalarınızda bu değişikliği uygulayın. Bu işlem sonucunda bir tane h1 tagı bir tane de h2 tagı kullanmış olacaksınız.

Yazılarınızın içerisinde yazıya eklediğiniz etiketleri de h3 tagı ile içerik sayfalarınıza ekleyin. Bu sayede tüm taglarınız sitenizin ana konusunda daha uygun bir şekilde sıralanmış olacaktır.

Yazı içerisinde vereceğiniz tagları da h4’den başlatarak yazarak devam edebilir veya h2 tagı kullanarak bir tane kullandığınız h2 tag sayısını artırabilirsiniz.

Bu işlemin sonuçlarının nasıl bir etki vereceğini sitemizi inceleyerek test edebilirsiniz. Şuan kullanmakta olduğumuz tema itibariyle h tagları için gerekli düzenlemeleri yapmış bulunuyoruz.

Konu ile alakalı sorularınızı forum sayfamızdan bize sorabilirsiniz. Yazıya bir ay içerisinde yapılan ilk 3 sitenin h taglarını ücretsiz olarak düzenleyeceğiz.

Yorumlar (4 Yorum)

 • merhabalar, wordpress bir e ticaret teması kullanıyorum, h taglarini düzenlemek istiyorum fakat tema dosyalarınıkurcalamam gerek. bunu nasıl yapacağım?

  • Panel içerisindeki “Görünüm” bölümünde “Düzenleyi” kısmını göreceksiniz. Burayı açtığınızda tema dosyalarını görebilirsiniz.

 • Sitemizi seo analizi yaptırdığımızda, h1 H etiketi kriterlerine uymuyorsunuz. Detay
  H1 – Toplam 1
  Sayfanızda hiç h2 etiketi bulunamamıştır.
  H3 – Toplam 45
  H4 – Toplam 11
  ANA sayfada bu sorun var. Alt sayfalarda bu sorun yok. Bunu nasıl düzeltebiliriz.

  • Kullandığınız alt yapı wordpress ise index.php dosyanızı açın ve uygun gördüğünüz bir yere h2 etiketlerini yerleştirin. h4 etiketleri çok soru yaratmayacak olsa da mevcut durumda h3 etiketlerini bulunduğu yerden kaldırın çünkü başlık gibi bir yer olduğu anlaşılıyor ve çok fazlalar onun yerine daha az olan bir yerde kullanın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?