Resmin Boyutunu Küçültme

İnternette herhangi bir yere yükleyeceğiniz resimler, maillerinizi ekleyeceğiniz resimler veya herhangi bir mesajlaşma uygulaması üzerinden arkadaşlarınıza göndermek istediğiniz resimler büyük boyutları nedeniyle hata verebilir. Bu noktada resimlerinizi  sıkıştırmanız basit de olsa resmin boyutunu küçültme işlemi uygulamalısınız.

Resimlerinizi küçültebilmeniz için birçok yöntem mevcut. Yöntem belirlerken dikkat etmek isteyeceğiniz ikinci özellikle tabii ki resimlerinizin kalitesinin mümkün olduğunca bozulmaması olacaktır. Resimlerinizin kalitesi bozulmadan boyutlarını küçültmeyi sağlayacak pratik bir çözüm de Ekranın alıntısı aracıdır.

Resim Nasıl Sıkıştırılır?

Ekranında gördüğünüz herhangi bir bölgenin resmini kaydetmeniz için kullanabileceğiniz ekran alıntısı aracı aynı zamanda resimlerin boyutunu küçültmeniz için de size yardımcı olacaktır. Resimlerin boyutunu küçültmek için yapmanız gereken resmi açtıktan sonra ekran alıntısı aracı ile resmin tamamını seçerek resmi yeniden kaydetmektir. Yeni kaydettiğiniz belge ile resmin orjinalini karşılaştırdığınızda arada boyut farkı olduğunu göreceksiniz. Seçmiş olduğunuz görüntü ve görüntü parçasını uygulama içerisinde yer alan JPEG, PNG, GİF uzantısı ile kayıt edebilirsiniz.

Resim Uzantıları İle Sıkıştırma

Resmin uzantısını seçerken de yapacağınız tercih resmin boyutunu etkileyecektir. Her resim ortak bir en iyi resim sıkıştırma uzantısı yok, bu nedenle şunu kullanın demeyeceğim. Sadece birkaç pratik bilgi hatırlatayım.

BMP ve TİF uzantıları resmin orjinaline yakın halidir ve bunun için tercih edilmez. GIF ve PNG kayıpsız sıkıştırma algoritmaları kullanır, renklerin tekrar sayılarına göre kodlama yapar. Belirli renklerin ağırlıklı olduğu resimlerde bu uzantıları kullanmak genellikle daha iyi sonuç verir. JPG kayıplı bir sıkıştırma yöntemi uygular, yüksek frekanslardaki bileşenleri siler. Renkli ve renk geçişlerinin olduğu resimlerde en iyi sonucu almanızı sağlar.

Alttaki resimde resme uygulanan sıkıştırma işleminin ardından yapılan karşılaştırmanın sonuçları görünmektedir.

resim-boyutunu-azaltma

 

Diğer Resim Sıkıştırma Yöntemleri

Her zaman işe yarayacağını garantisi olmayan bu yöntem ekranınızda ki pixel sayısına bağlı olarak resim boyutlarını belirleyecek ve çözünürlük değeri de yine ekran çözünürlüğüne bağlı olacaktır. Yönteme alternatif olarak değişik programları bilgisayarınıza indirerek resmini sıkıştırma işlemi uygulayabilirsiniz. Bunun için çoğu zaman karmaşık yapılara sahip Photoshop programlarını bilgisayarınıza kurmanız gerekecek. Sadece kurmak da yetmeyecek aynı zamanda kullanmak için bilgi sahibi de olmak zorundasınız.

Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise online olarak sıkıştırma yapan siteleri kullanmak olacaktır. Bu da oldukça pratik bir yöntemdir. Doğru sıkıştırma sitelerini bulduğunuzda çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ekran alıntısı uygulamasını pratik yapan bir diğer nokta ise Microsoft işletim sistemi kullanan cihazlar da yüklü olarak bulunmasıdır. Bilgisayarınızın arama bölümünü kullandığınızda ekran alıntısı aracını kolaylıkla bulabileceğinizi göreceksiniz. Programla birlikte Saniyeler içerisinde sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilecek siniz. Eğer Program bilgisayarınızda bulunmuyorsa sadece resmi geçemeyecek olsanız dahi klavyenizdeki print screen tuşu ile ufak bir sıkıştırma deneyi yapabileceğinizi hatırlatalım.

Sonuç olarak;

Görüntü sıkıştırma işlemine ihtiyaç duyduğunuzda çok kısa sürede sonuçlarını görebileceğiniz bu yöntemi kısa bir süre içerisinde deneyip istediğiniz sonuca ulaşamazsanız diğer sonuçları denemenizi tavsiye ederim.

Resmin boyutunu azaltma ile ilgili bahsetmiş olduğumuz pratik yöntem ile ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili çekmiş olduğumuz videoda sıkıştırma işleminin nasıl yaptığını izleme şansına da sahip olacaksınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?