Türkiye İnternet Kullanım Oranları

Türkiye İnternet Kullanım Oranları internet sitesi açmayı düşünenlerin ve e-ticaret sektöründe çalışmayı düşünenlerin ince ayrıntılarına kadar incelemesi gereken bir konu. Türkiye İnternet Kullanım Oranları iyi analiz ederek edilecek olan ön bilgi sitenizin iyi bir başlangıç yapmasını sağlayacak ve sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Türkiye İnternet Kullanım Oranları

Resmi istatistiklerin yayınlandığı Türkiye istatistik kurumu yayınladığı bültende  Türkiye İnternet Kullanım Oranlarını açıkladı. Türkiye İnternet Kullanım Oranlarında artışlar dikkat çekiyor. Türkiye İnternet Kullanım Oranları ve Türkiye internet kullanım istatistikleri yazının devamında.

Bu yıl (2012) Nisan ayında gerçekleştirilen Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre tüm Türkiye’de evlerde kullanılan internet oranları %4,3 yükselerek %47,2 olarak açıklandı. Kentsel bölgelerde yaşayanlar için bu oran %55,5 iken kırsal bölgelerde yaşayanlar için oran %27,3’te kaldı.

16-74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve İnternet kullanım oranları sırasıyla %48,7 ve %47,4’tür. Bu oranlar 2011 yılında sırasıyla %46,4 ve %45 idi. Bu oranları Türkiye nüfusunda değerlendirirsek internet kullanımlarının bir yıl için azımsanamayacak düzeyde arttığı ortada.

Cinsiyete göre Türkiye İnternet Kullanım Oranlarına göre Bilgisayar ve İnternet kullanımı 16-74 yaş grubundaki erkeklerde %59 ve %58,1 iken, kadınlarda %38,5 ve %37.

Türkiye İnternet Kullanım Oranlarında internete en çok giren yaş grubu sizlerinde tahmin edebileceği gibi 16-24 yaş aralığı.

Türkiye İnternet Kullanım Oranlarında benim dikkatimi çeken bir diğer kısımda bilgisayar kullanım oranları ile internet kullanım oranları arasında %2 gibi ufak bir fark oluşu. Bu fark bir çok evin internet bağlatısına sahip olduklarını gösteriyor. Olayı daha garip hala getiren ise internet kullanıcılarının %26.7’si İnternet kullanımına ihtiyaç duymadıklarını ifade ediyor olmaları.

Türkiye İnternet Kullanım Oranlarına göre en çok ziyaret edilen siteler olarak haber siteleri ve dergi siteleri ön sıralarda yer alıyor.

İnternet pazarının en önemli istatistiği olan Türkiye e-ticaret istatistikleri satıcıların iştahlarını kabartacak cinsten. İnternet kullanıcılarının e-ticaret satın alma oranları %21,8 olarak açıklandı. Açıklanan e-ticaret istatistiği internet kullanan 5 kişiden 1 tanesinin e-ticaret kullandığını işaret ediyor.

Türkiye İnternet Kullanım Oranlarında sizinle paylaşacağımız son istatistik e-ticarette en çok satın alınan ürünler. 2011 yılı Nisan ile 2012 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde e-ticaret ile alışveriş yapan internet kullanıcılarının %44,4’ü giyim ve spor malzemesi, %25,5’i elektronik araç, %21,2’si ev eşyası, %18,3’ü gıda maddeleri ile günlük gereksinimler, %17,4’ü seyahat ile ilgili faaliyetler (seyahat bileti, araç kiralama vb.), %15,6’sı kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) almış.

Türkiye İnternet Kullanım Oranları yazısı TÜİK 16/08/2012 bülteninden derlenmiştir.

Tüm Türkiye İnternet Kullanım Oranları

Türkiye İnternet Kullanım Oranları

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?