Bluetooth 5 Nedir? Bluetooth 5 Standartları

Bluetooth kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan radyo frekansı ile iletim sağlayan teknolojisinin adıdır. 2014 yılının ortalarında yayınlanan Bluetooth 4.2’nin ardından Bluetooth 5 yayınlandı. Yeni kablosuz iletim yönteminin 2-6 ay arasında ticari olarak satılan cihazlarda kullanıma başladığı belirtiliyor.

Bluetooth 5 Nedir?

Genellikle iki mobil cihaz arasında resim gönderimi ile bilinen Bluetooth kablosuz olarak veri alış verişi gerçekleştirmeyi sağlayan haberleşmedir. Özellikle kısa mesafelerde başarılı sonuçlar veren haberleşme şeklinin özellikle mesafe konusunda daha başarılı sonuçlar vermesi ile modemlerde kullanılan wireless protokollerinin yerini alabileceği söyleniyor.

Bluetooth 4.2 Bluetooth 5 Farkları

2 yıl aradan sonrar çıkan yeni sürümde kullanıcılar iki kat daha hızlı veri alış verişinde bulunacak. Gerçekleşen veri alış verişleri yaklaşık dört kat daha geniş menzilde yapılabilecek.

Bluetooth 5 daha düşük kaynak gücü ile veri alış verişi yapacak, kullanılan kablosuz cihazların artması ile birlikte insan sağlığına etkisi tartışılırken daha düşük kaynak gücü kullanılması sağlık tartışmalarının azalmasını sağlayacak. Yeni nesil haberleşme sisteminde güvenlik tedbirlerinde de ciddi iyileştirmeler yapılmış.

Bluetooth 5 Kullanım Alanları

Kısa bir süre sonra mobil cihazlarda ve bilgisayarda kullanılmaya başlanması planlanan standartların özellikle akıllı ev porjelerinde de kullanılması bekleniyor.

Bluetooth 5 Standartları

IEEE nin belirlemiş olduğu IEEE 802.15.1 standardı içerisinde yer almaktadır. 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?