Andorid L – Android 5.0 Lolipop Özellikleri

Google’ın her yıl yeniliklerini duyurduğu I/O etkinlikleri kapsamında 2014 yılında gerçekleştirdiği etkinlikte duyurduğu Android’in yeni ve en son güncellemesi için heyecanlı bekleyişte sona yaklaşılıyor. Adı henüz kesinleşmemiş olan yeni android sürmünün Lolipop kelimesinin baş harfi olan “L” ile anılması veya Android 5.0 olarak isimlendirilmesi bekleniyor.

Android 5.0 Android L ne zaman çıkacak?

Google’ın etkinlikte tanıttığı android yeni sürümü için beklentiler sonbahar içerisinde çıkarılacağı yönünde. Yani kısa bir süre içerisinde yeni android sürümü üreticilerin ve daha sonra da kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Android L Özellikleri

Android L kullanılmaya başlanmasıyla birlikte iki temel özellik kullanıcıların hizmetine sunulacak. Bunların ilki görüntüde sağlanacak olan yenilik. Yeni sürümle birlikte piksellere derinlik ekleme özelliklerinden yararlanılarak görüntü olarak çok daha iyi bir performans sağlanacak. Buna bağlı olarak gerçekleştirileceği söylenen yazılımsal değişikliklerle birlikte geçişlerde daha gerçekçi bir görünüm sağlanacak.

Android 5.0 Özellikleri

Yeni android sürümü ile gelecek olan diğer bir özellik de son zamanların popüler teknoloji konusu olan cihazların birbileriyle olan uyumu üzerine. Yeni android sürümüyle birlikte akıllı cihazlar arasındaki etkileşim daha da artacak. Örneğin akıllı televizyon üzerinde izlenen programlar hakkında akıllı telefon üzerinden bilgi edinme imkanı sağlanacak. Daha önce benzer örnekler olan akıllı kol saatleri ile daha fazla etkileşim sağlanarak giyilebilir teknolojilerle daha fazla ortak çalışma yürütme imkanı sağlanacak.

Android Pil Sorunu

Akıllı telefon sorunu deyince ilk akla gelen hiç süphesiz şarj. Yeni android sürümüyle birlikte cihazların üzerinden gerçekleştirilecek olan bilgi alış verişi ile cihazların şarjlarının daha hızlı tükenmesine neden olan bazı konularda cihaz kullanıcıları uyarılarak daha uzun süre pil süreleri sağlanmış olacak.

Temel olarak bu yenilikleri sunması beklenen yeni android sürümü android l hiç şüphesiz beraberinde bir çok ufak yeniliği de getirecek. Henüz çok fazla ayrıntı bilinmeyen yeni sürüm hakkında yazacağımız tüm yazıları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı (interaktifortam.net facebook, interaktifortam.net google+, interaktifortam.net twitter) takip edebilir ve sitemizdeki Android 5.0 Lolipop bölümünü kontrol edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?