Eski Oyunlar İndir

Bilgisayarın yeni olduğu dönemlerde, telefonların olmadığı, telefonlar olduğunda da içlerinde oyun olmadığı dönemlerde çok fazla sayıda olmasa da fenomen oyunlar vardı. Bu yazımızda birçoğunuzu çocukluğuna götürecek, yeni jenerasyonu ise bunu mu oynamışlar denilen oyunları sıralayacağız.

Mayın Tarlası

mayin-tarlasi

Mayın tarlası için bir zamanların en iyi zeka oyunu desek yanlış olmaz sanırım. O zamanlar birkaç farklı boyutta oynanabilen oyunda amaç mayın bulunan bölgeleri işaretlemeden oyundaki tüm karelere tıklamak. Tıkladığınız karelerde çıkan rakamlar size o karenin etrafında yer alan mayın sayısını söylüyor. Birkaç tane sayı yan yana geldiğinde büyük oranda tahminde bulunuyorsunuz. Bazen tahmin edemeyeceğiniz risk almanız gereken durumlarla da karşılaşmanız mümkün. Basit bir göstergeye sahip oyunda mayınlı olduğunu düşündüğünüz sayı yerlere bayrak yerleştiriyorsunuz. Yerleştirdiğiniz bayrak sayısına bağlı olarak kalan mayın sayısını göstergede görme imkanınız mevcut. Yine gösterge üzerinde oyunda yaptığınız ilk işaretlemenin ardından geçen süre görünüyor. Oyun sonunda en iyi süreleriniz kayıt altına alınıyor.

Same Game

same-game

Bir zamanları fenomen oyunlarından Same Game aynı harflerin yok edildiği ilk oyunlardan demek yanlış olmaz. Buna benzer günümüzde de bir çok oyun mevcut. Basit ama eğlenceli olan oyunda 2 veya daha fazla aynı renkten olan harf karelerini yok etme şansına sahipsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ne kadar fazla sayıda aynı harf yan yana gelirse o kadar yüksek puan alırsınız. Rengarenk görünümü ile bir zamanların en popüler oyunlarından bir tanesi olarak tarihte yerini almış durumda.

Birçok kullanıcının Same Game olarak adını bilmediği oyun eski harf oyunu veya eski renkli harf oyunu diye isimlendirmek daha doğru olacaktır.

Bomberman

bomberman

Diğer oyunlara göre daha yeni sayılabilecek oyun, uzun süren serüveniyle büyük bir heyecan fırtınası yarattı. Birçok farklı türdeki canavarla mücadele edilen oyunda amaç tüm canavarları yok etmek ve süre dolmadan önce bitiş noktasına ulaşmak. Farklı özelliklere sahip canavarları öldürebilmek için bombaları kullanmak zorundasınız. Bölümlerde ilerledikçe karşınıza çıkacak olan yeni yetenekler sayesinde oyuncunuzun ve bombanızın yeteneklerini artırabilir canavarlara karşı üstünlük sağlayabilirsiniz.

Aklımızda kalan eskiye dair 3 oyunu sizlerle paylaştık. Eskiye dönük oyunlarla ilgili akılda kalan oyun sayısı bu kadar kısıtlı değil. Hele ki internet bağlantılarının sadece belirli noktalarda olduğu ve aktarılabilen dosya boyutlarının birkaç megabayt boyutunda olduğu düşünüldüğünde ufak çapta bir çok oyun oynanıyordu.

Peki sizin aklınızda kalan oyunlar hangileri?

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?