Drive Nedir? Drive Ne İşe Yarar?

Cep telefonlarında ve bilgisayarlarda karşınıza çıkmakta olan Drive’ın bir çok kişi tarafından henüz tam olarak bilinmediğini fark ettik. Öğrenince seveceğinize emin olduğumuz servis için “Drive Nedir?”, “Drive Ne İşe Yarar?” ve telefonda drive ne işe yarar soruları ve diğer aklınıza takılanlara yanıt verelim.

[Yazı Özeti] Drive Google ve diğer drive servisleri tarafından internette verilerinizi (resim, müzik, yazı, vb.) depolayabilmeniz için kullanabileceğiniz alandır. Daha fazla ayrıntılı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Telefonunuzda yer alan Hangouts uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizdeki Hangouts Nedir başlıklı yazıyı okuyun.

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle ve internet alışkanlıklarının gelişmesi ile birlikte kullanıcılar olarak çok daha fazla veri üretmeye başladık. Bu verilerin depolanması ve aktarılması için önemli bir ihtiyaç oluştu. Çünkü sahip olduğumuz veriler (örneğin resim) mail ile başka bir kullanıcıya gönderilemeyecek hale geldi. İşte tam bu noktada internette veri depolama imkanı sağlayan drive yani sanal veri alanları hayatımıza girdi.

Drive Nedir?

Drive internette verilerinizi koyabileceğiniz ve istediğinizde bu verileri başkalarıyla paylaşabileceğiniz alandır. Bu alana dosyalarınızı yükleyebilir ve internete bağlı olduğunuz her yerden bu alana erişebilirsiniz. Daha basit ifade etmek gerekirse internette sahip olduğunuz flash disk olarak düşünebilirsiniz.

Google Drive Nedir?

Google Drive, Google tarafından size internette dosyalarınızı saklayabilmeniz için sunmuş olduğu alandır. Google drive ne işe yarar diye merak edenler için Gmail ile tam entegre olarak çalıştığını ve mailinize ek olarak kabul edilmeyen büyük boyutlarda dosya yüklemek istediğinizde bu dosyaları karşı tarafa gönderebilmenizi sağlar.

Drive Ücretsiz Midir?

Bir çok drive servisi bulunmaktadır. Bunlardan en popülerleri Google Drive, Dropbox, Yandex Disk, Sky Drive olarak sıralayabiliriz. Bu alanda hizmet veren tüm servisler belirli bir miktarda ücretsiz kullanım hakkı sunar, daha yüksek boyutlarda kullanımlar için ücret ödemek gerekir. Benzer şekilde Google drive ücretli mi sorusunun cevabı da Google tarafından şuanda sunulmakta olan ücretsiz alan 15 GB. Dilerseniz ücret ödeyerek bu alanın daha da artırılmasını sağlayabilirsiniz. Diğer popüler drive uygulamaları da aynı mantıkla çalışmaktadır.

Drive Nasıl Kullanılır?

Drive’dan faydalanabilmek için bir adet Google hesabına sahip olmalısınız. Drive sayfasında hesabınıza giriş yaparak gerekli şartları kabul edip hemen alanınızı kullanamaya başlayabilirsiniz. İsterseniz internet tarayıcısı üzerinden dosyalarınızı yükleyebilir, isterseniz de bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılımla bir klasörünüzü depoladığınız alan olarak kullanabilirsiniz. Bu dosyanın içine koyduğunuz dosyalar internet bağlantınız olduğu sürece internetteki alanınız ile senkronize olarak yeni dosyaların yüklenmesini yüklü dosyaların indirilmesini sağlar.

Drive neden tüm telefonlarda var?

Android işletim sistemi bulunan bir cihaz aldığınızda çoğu modellerde drive uygulaması yüklü olarak telefonda bulunmaktadır. Bunun nedeni uygulamanın, android işletim sisteminin de en büyük destekçisi olan Google tarafından üretilmiş olmasıdır. Google kendi uygulamasını fabrika çıkışı olarak kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.

Drive’ın avantajları nelerdir?

Ücretsiz dosya depolama alanı olan drive Google tarafından desteklendiği için Google’ın tüm servisleriyle sorunsuz bir şekilde uyum sağlamaktadır. Drive uygulamalarında en önemli özellik farklı servislerle olan uyumdur. Google desteği ve güvencesi önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Ücretsiz depolama alanı Drive ile ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?