Videonun Sesini Değiştirme

Hazırlamış olduğumuz videonun sesini silme videosunun ardından bir çok kişi nasıl yeni ses ekleyebileceğini sordu. Bende bu nedenle bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Sizde Youtuber veya youtuberlar gibi videoları daha etkileyici ve daha işlevsel hale getirmek için videonun sesini değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu yazıda yapmanız gereken işlemlerden bahsedeceğim.

Bu işlemi yaparken Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarların birçoğunda varsayılan olarak bulunan Movie Maker programını kullanacağınız.

Videonun Sesini Silme

İlk olarak mevcut videonun sesini silme işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Öncelikle Movie Maker programını açıp sesini silmek istediğimiz videoyu açın. “Videolara ve fotoğraflara göz atmak için buraya tıklayın” bölümüne tıklayın. Açılan pencereden işlem yapmak istediğiniz dosyayı ekleyin. Ya da dosyayı “Videolara ve fotoğraflara göz atmak için buraya tıklayın” yazan alana sürükleyerek bırakın.

Video Sesi Silme

Videoyu yükledikten sonra araç çubuğunda “Video Araçları” bölümü aktif hale gelecek. Video araçları veya altındaki düzenle bölümüne tıklayın. Ardından açılan butonlardan ilk sıradaki “Video Ses Düzeyi” butonuna tıklayın. Ses düzeyi göstergesini ses kapalı olacak konuma getirin.

Bu işlemleri uyguladığınızda videonun orijinal sesini silmiş olacaksınız.

Videoya Ses Ekleme

Videonun sesini kaldırma işleminin ardından sıra geldi videoya yeni ses ekleme işlemine.

Araç çubuğunda “Giriş” sekmesi altında bulunan müzik ekle butonuna tıklayın. Yada orijinal sesini kapatmış olduğunuz videonun bulunduğu kısma gelerek ses dosyanızı bu alana sürükleyin.

Movie Maker

Yan tarafta bulunan video akışını gösteren bölümde ses dosyasının ayrı olarak gösterildiğini göreceksiniz. Eklenen sesler genellikle videonun ilk saniyesinden başlayacak şekilde videoya yerleştirilir. İhtiyacınıza göre iler geri çekerek veya gecikme ekleyerek ses konumunu (videonun neresinde başlayacağını) belirleyin.

Bu işlemin sonunda canlı ön izleme alanından videoyu izlediğinizde videonun yeni eklenen sesiyle görüntülendiğini göreceksiniz.

Videoyu Kaydetme

Gerçekleştirilen tüm işlemlerin ardından videoyu bu haliyle kullanabilmek için kayıt etmeniz gerekir. Bazı işlemleri tekrar yapmamanız adına ben bu aşamada videoyu tekrar izleyerek kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Araç çubuğunda bulunan “Dosya” bölümüne tıklayın. Açılan menü içerisinden “Filmi Kaydet” seçeneğinin üzerine gelin. Karşınıza birçok kaliteyi düzeyi çıkacaktır. İstediğiniz kalite düzeyini seçerek videoyu yeni sesiyle kayıt etmeye başlayın.

Ufak bir hatırlatma olarak videonun kalitesini arttırdığınızda boyutunun da artacağını, aktarırken veya internete yüklerken uzun zaman alacağını unutmayın.

Yapmanız gereken tüm işlem bu kadar. Bu yöntemle videolarınızın sesini istediğiniz ses ile değiştirebilirsiniz. Size yardımcı olmamı istediğiniz durumlar için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?