Video Sesini Yazıya Dönüştürme

Yaklaşık iki yıl önce sesi yazıya dönüştürmek için bir video hazırladık ve hem interaktifortam’da hem de youtube kanalımızda videoyu yayınladık. Yayınladığımız ilk tarihlerden itibaren video büyük ilgi gördü. Aldığımız en büyük sorulardan bir tanesi daha önceden kayıt edilmiş videonun sesini nasıl ekleyeceğimiz oldu. Bu yazımızda videonun veya daha önceden kayıt edilmiş ses dosyasını yazıya çevirme işlemini anlatacağım.

Bu işlemi yapmak için öncelikle bilgisayarınızın ses sürücülerinin (driverler) yüklü olması şart. Eğer mikrofon için gerekli olanlar tam olarak yüklü değilse büyük ihtimalle yapamayacaksınız.

Eğer yazılımı kontrol ettiyseniz veya yüklediyseniz sırayla işlemleri uygulamaya başlayalım.

Video Sesini Yazıya Dönüştürme Adımları

Bilgisayarın sağ alt bölümünde bulunan ses simgesine fare ile sağ tıklayın.

Çıkan menüden kayıt aygıtları seçeneğine tıklayın ve kayıt aygıtlarını açın. Açılan pencerede sağ tuşla tıklayarak “Devre dışı bırakılmış aygıtları göster” ve “Bağlantısı kesilmiş aygıtları göster” seçeneklerini aktif hale getirin.

Ardından liste “Stereo Mix” yer alması gerekiyor. Eğer Stereo Mix yoksa mikrofon sürücüleriniz yüklü değil veya doğru çalışmıyor. Bu durumda işlemi devam ettirebilmek için mikrofon sürücünüzü güncellemeniz veya tekrar yüklemeniz gerekmektedir.

Eğer “Stereo Mix” var ama aktif değilse çift tıklayarak özellikler penceresini açın. Özellikler penceresinin alt kısmında yer alan aygıt kullanımı seçeneğini “Bu aygıtı kullan (etkinleştir)” seçeneğine getirin. Tamam diyerek ayarları kayıt edip özellikler penceresini kapatın.

Listeden “Stereo Mix” seçerek alt kısımda bulunan varsayılan yap seçeneğini işaretleyin. Ardından tamam diyerek bu sayfayı da kayıt edip kapatın.

Bu işlem sonrasında yapmanız gerek ayarlar tamamlanmış olacaktır. Ardından Google drive sayfasından sesi yazıya dönüştürme işlemini yapmanız gerekiyor.

Google Drive Sesi Yazıya Dönüştürme

Google drive hesabınızı açın (eğer henüz hesabınız yoksa ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz). Hesabınızı hazır hale getirdikten sonra drive sayfanıza girin. Sol üst köşede yeni butonunu yer almaktadır. Butona tıklayıp açılan listeden Google Dokümanlar seçeneğine tıklayarak yeni doküman belgesi oluşturun.

Oluşturduğunuz doküman word benzeri bir çok araca sahip yazı yazma alanıdır. Biz bu alanı konuşma sesini yazıya aktarmak için kullanacağız. Açmış olduğunuz belgenin araç çubuğunda yer alan araçlar seçeneğine tıklayın. Açılan liste içerisinde yer alan Sesle yazma bölümüne tıklayın.

Yazıya dönüştürmek istediğiniz video veya ses dosyasını bilgisayarınızdan açın. Ardından drive sayfanızı açarak sesi yazıya dönüştür butonunu aktif hale (kırmızı) getirin.

Video Sesini Yazıya Dönüştürme Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemi yaparken farklı işlemler yaparsanız sesi yazıya çevirme işlemi durabilir. Başka işlemler yapmadan önce ufak bir kontrol yapmayı unutmayın. Özellikle uzun çevirilerde hayal kırıklığı yaşatabilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer noktalar da ses yüksekliği ve ses hızıdır. Bu iki özellik yazıya dönüşme kalitesini etkilemektedir. Videonun sesini yazıya çevirme sırasında bu özellikleri dikkate almayı, ses seviyesini mümkün olduğunca yüksek tutmayı ve ses hızını ihtiyaca göre değiştirmeyi ihmal etmeyin.

iNteraktifortam.net – Muhammet Selman Ayas

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?