Teamviewer Nasıl Kullanılır?

Teamviewer nasıl kullanılır konulu hakkında bilgi almak, kafanıza takılan soruları yanıtlamak ve programı kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken ayarlar için yazının devamını okuyun.

Resimli anlatıma geçmeden önce programın çalışması için hazırlamış olduğumuz videoyu izleyerek genel hatlarıyla programın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Öncelikle Teamviewer nedir sorusundan başlayalım. Bilgisayarınıza veya yüklediğiniz herhangi bir cihaza (sunucu, telefon, ağ cihazı, vb.) uzaktan bağlanma programıdır.

Programın nasıl kullanıldığına geçmeden önce Teamviewer bilgisayarıma zarar verir mi, bilgisayarım ele geçirilir mi gibi güvenlik konusunda merak edilenleri de yanıtlayalım. Teamviewer programı herhangi bir güvenlik endişesi duymadan kullanabileceğiniz bir programdır.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN bilgisayarınıza bağlanması için ID ve şifre bilgisini verdiğiniz kişiler bilgisayarınıza zarar verebilir. Bilgisayarınıza yükleyeceği ufak yazılımı yüklerken görseniz dahi yetişip engel olamayabilirsiniz. Bu nedenle tanımadığınız kişilere kesinlikle ID ve şifrenizi vermeyin.

Benzer şekilde ID bilgisi cihazınıza özel olarak üretilir ve değişmesi için özel (uzun) işlemler gerektirir. Güvenmediğiniz kimseye ID bilginizi paylaşmamaya çalışın. Eğer ID bilginizi paylaştıysanız mutlaka uzun şifreler kullanın.

Teamviewer Nasıl Kullanılır?

Programı kullanmak için bağlanmak isteyen bilgisayarın teamviewer’ın daha yeni bir sürümü kullanması zorunludur. Daha yeni bir sürüm kullanmıyorsa uyarı mesajı alacaksınız. Sitemizde Teamviewer sürümleri sayfasına girerek hangi sürümü kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Teamviewer kullanımı resimli anlatım

Programı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir programın ana ekran görüntüsü gelecek. Bu ekranda yer alan bilgiler Teamviewer bağlantı kurma konusunda yeterli olacaktır.

Teamviewer Nasıl Kullanılır

Kırmızı ile işaretli olan kısım ID bilginizi, yeşil ile işaretlenmiş olan kısım şifrenizi göstermektedir. Karşınızdaki kullanıcı programı kullanmayı biliyorsa bu iki bilgiyi vermeniz ona yeterli olacaktır.

Teamviewer ile karşıdaki bilgisayara bağlanmak için bağlanmak istediğiniz bilgisayarın ID bilgisini isteyin ve aralarında boşluk bırakmadan resimde sarı ile belirlenmiş bölüme yazın ve karşıdaki kişi ile bağlantı kur butonuna tıklayın.

Karşıdaki kişinin programı açık değilse karşıdaki kişinin bilgisayarında Teamviewer çalışmıyor mesajı alacaksınız. Eğer açıksa şifre penceresi açılacak. Yine bağlanmak istediğiniz bilgisayardan alacağınız şifre bilgisini alarak bu pencereye yazacaksınız.

Teamviewer Şifre Ekranı

Girdiğiniz bilgiler doğru olduğu taktirde bilgisayarınızda yeni bir pencere açılacak. Bu pencere içerisinde karşı tarafın ekranda gördüğü görüntüyü görmeye başlayacaksınız.

Teamviewer Oturum SonlandırmaBağlantı kurduğunuz bilgisayarın arka plan rengi değişecek ve bağlanılan bilgisayarda Teamviewer bağlantı kutusu çıkacak. Bu kısımdan karşı anlık mesaj gönderme, dosya gönderme, kameranızı açma, karşı tarafla mikrofon üzerinden konuşma gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının yapabileceği tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Bu pencereyi kapattığınız taktirde bağlantınız sonlanacaktır. Tekrar bağlantı kurmak istediğinizde eğer karşı tarafın şifresi otomatik olarak yenileniyorsa yeni şifre almanız gereklidir.

Karşı tarafın (bağlanılan bilgisayarın) oturumu sonlandırması için bağlantı kutusunu kapatması yeterli olacaktır.

Yukarıda yazmış olduğumuz tüm bilgiler Teamviewer ücretsiz sürüm ve Teamviewer ücretli sürüm için geçerlidir. İkisini birbirinden ayıran en temel fark aradaki hız farkları ve oturum süreleridir.

Sürekli bağlantı kurduğunuz cihazlar varsa (evde bulunan bilgisayarınıza dışarıdan bağlantı kurmak istiyorsanız) ID adresini kayıt edebilirsiniz. Bunun için ilk resimde mavi ile işaretlenmiş kısımdan hesap oluşturabilir ve sık kullandığınız bağlantı bilgilerini kayıt edebilirsiniz.

Teamviewer Ayarları

Programın üst kısmında bulunan Ekstralar bölümünün içinde yer alan seçenekler içerisinde Teamviewer ayar yapmak için seçenekler göreceksiniz.

Genel ayarlar içerisinde bilgisayarınızın karşı tarafa hangi isimle görüleceği bilgisini değiştirebilirsiniz. Teamviewer’ı bilgisayar ile başlat seçeneğini işaretlemeniz başkasının bilgisayarınıza erişmesine imkan sağlayabilecek olup sizinde uzaktan erişebilmeniz için bu programın açık olmasına ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın.

Teamviewer ayarları

Güvenlik bölümünde kendi kurmak istediğiniz bağlantılar için Teamviewer şifre sabitleme özelliğinden yararlanma şansına sahipsiniz. Yine aynı ekran üzerinde diğer kullanıcıların bilgisayarınıza bağlanması için gerek duyacakları şifre uzunluğunu değiştirebilirsiniz. Burada en az 6 karakterlik şifre kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Teamviewer kalite artırma için uzaktan kontrol bölümünde Görüntü ayarları içerisinde yer alan kalite seçeneğini değiştirebilirsiniz. Seçenekler arasından otomatik, kaliteyi optimize et, hızı optimize et ve özel ayarlar seçeneğini işaretleyebilirsiniz. En iyi hız performansını almak istiyorsanız özel ayarlar içerisinde renk seçeneğini gri tonları olarak tercih ederek kullanabilirsiniz.

Uzaktan erişim için kullandığınız ayarlara benzer ayarları toplantı seçeneği ile yaptığınız bağlantılar için de yapabilirsiniz.

Program henüz bilgisayarınızda kurulu değilse yazıyı hazırlarken yayınlanmış olan son sürümü Teamviewer 12 indirmek için indir sayfamızı ziyaret edin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?