Sesin Bölümlerini Silme

Elinizde mevcut olan bir ses dosyasının belirli bölümlerini silmek için sesi yeniden kayıt edebilirsiniz. Bu durum kullandığınız mikrofona bağlı olarak istediğiniz sonucu alamamanız ile sonuçlanabilir. Bilgisayarınızda bu işlemi yapmak için eğer yüklü ise Movie Maker programını kullanabilirsiniz. Eğer bu program yüklü değilse yeni bir program yüklemeniz gerekmektedir.

Yeni bir program yükleyecek iseniz bu işlemi kolay ve ücretsiz bir şekilde yapmanız için tavsiye edeceğimiz program Audacity ücretsiz ses düzenleme programı olacaktır. Program ile hem sesin istediğiniz bölümlerini silebilir hemde gürültü giderme, hızlandırma, ton değiştirme, kanal ekleme gibi birçok profesyonel işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sesin belirli bölümlerini silme işlemi için hazırladığımız videoyu izleyebilir veya ayrıntılı anlatım için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Öncelikle Audacity programını çalıştırıyoruz. Eğer programı henüz yüklemediyseniz Ses Düzenleme Programı Audacity İndir Full adresinden programı indirip ücretsiz olarak kurabilirsiniz.

Program açıldıktan sonra ilk yapmanız gereken belirli bölümlerini almak istediğiniz ses doyasını program içerisinde açmak. Bunun için program menüsünden sırayla Dosya > Al > Ses kısmına tıklayarak karşımıza çıkan pencereden bilgisayarınızda bulunan kırpmak istediğiniz dosyayı açın. Aynı işlemi Ctrl + Shift + I tuşlarına basarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Ses dosyasının almak istediğiniz bölümü bütün halinde ise almak istediğiniz kısmı fare ile seçin. Daha sonra menüde bulunan sesi buda butonuna tıklayın. Aynı işlemi Ctrl + T tuşları ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Audacity Kullanımı

Bu işlem sonucunda sadece sesin seçtiğiniz kısmı kalacak diğer kısımlar silinecektir. Son olarak Dosya > Sesi Ver komutlarıyla yeni haliyle ses dosyasını istediğiniz biçimde kayıt edebilirsiniz.

Eğer almak istediğiniz parçalar bütün değilse silmek istediğiniz kısımlar seçin. Zaman düzleminde boşluk kalmasını istiyorsanız menüde bulunan (kırmızı ile işaretli butonlardan ikincisi) Sesi sustur (Ctrl + L) butonuna tıklayın. Eğer arada boşluk kalmasını istemiyorsanız seçme işlemini yaptıktan sonra delete tuşu ile istemediğiniz bölümleri silin.

Son adım olarak da Dosya içerisindeki Sesi ver butonu ile yine kalan sesi kayıt edin.

Yapmış olduğunu işlem sonrasında sesi kayıt etmede önce istediğiniz gibi olup olmadığını denemek için menü de bulunan tuşla dinleyebilirsiniz. Ayrıca sadece sesin seçtiğiniz kısmını dinlemek için ise boşluk tuşunu kullanabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?