Sesi Yazıya Dönüştürme

Günlük hayatta sürekli yazı yazıyorsanız sesi yazıya dönüştürmek sizin için büyük zaman tasarrufları sağlayacaktır. Özellikle başka bir kişinin konuşmasını yazmak veya kopyalama imkanı olmayan belge ve internet sitesi üzerindeki metinleri (bu işlemi safyanın kaynak kodlarını görüntüleme ile de yapabilirsiniz) yazıya halde etmek istiyorsanız bu işlemi denemenizde fayda var.

Sesi yazıya dönüştürmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem mevcut. İnternet üzerinde araştırma yaparak anlattığımdan farklı yöntemlere de ulaşabilirsiniz. Kullandığınız mikrofonun kalitesine ve servisin kalitesine bağlı olarak hangi doğrulukla sesi yazıya aktardığı değişmektedir.

Şimdi bahsedeceğim yöntem özellikle sesi yazıya dönüştürme google olarak da nitelendiriliyor. Google drive üzerinden sesinizi yazı olarak kayıt edebilmenizi sağlıyor. En büyük eksikliği kayıtlı olan sesler için uygulanma şansının olmaması. Video üzerinde işlemin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Ayrıntılı anlatım için yazının devamını okuyun.

Bahsettiğim yöntemle sesi yazıya dönüştürebilmek için öncelikle Google drive hesabınızın olması gerekir. Google drive’ın ne olduğunu bilmiyorsanız Google Drive Nedir başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Drive hesabınız yoksa ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı hazır hale getirdikten sonra sayfaya giriş yapın. Sol üst köşede yeni butonunu göreceksiniz. (zaman içerisinde tasarım değişikliği ile yeri değişebilir) Butona tıklayıp açılan listeden Google Dokümanlar seçeneğine tıklayarak yeni doküman belgesi oluşturun.

Oluşturduğunuz doküman word benzeri bir çok araca sahip yazı editörüdür. Şimdi sıra geldi sesinizi yazı olarak çevirmeye. Üst kısımda yer alan menülerden Araçlar seçeneğine tıklayın. Açılan liste içerisinde yer alan Sesle yazma bölümüne tıklayın.

Sesi Yazıya Dönüştürme

Bu işlemin ardından bilgisayarınız tarayıcınızın mikrofonunuza erişmek istediği ile alakalı bildirim gönderecek. Sesinizi dönüştürmek için gelen bildirimi onaylayın. Son olarak da ekranın solunda çıkan mikrofon simgesine tıklayın.

Mikrofon simgesi kırmızıya döndüğünde konuştuklarınızın ekrana yazılmaya başladığını göreceksiniz.

İşlemi kendiniz uyguladığınızda anlatım kadar uzun olmadığını çok net bir şekilde göreceksiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?