Yasaklanan Sitelere Girme Programları

Ülkemizde internet sitelerine erişim engellenmesi artık hepimizin alıştığı bir durum haline geldi. Engellenen siteler arasında internet kullanımıyla özdeşleşmiş birçok site ve servis bile dönem dönem yer alabiliyor. Popüler sitelerin mahkeme tarafından engellenmesi internet kullanıcıların farklı yöntemlerle bu sitelere girmek zorunda bırakıyor. Bu yöntemler için de en basiti de programlar indirerek DNS veya proxy değiştirerek sitelere farklı ülkenin internet kullanıcı gibi giriş yapmak.

İnternet siteleri neden engelleniyor?

İnternet siteleri içerisinde yer alan içerikler incelenerek engellenir. Buradaki kritik nokta da belirli içeriklere bağlı olarak tüm sitenin engellenmesi gerekip gerekmediği. Uzun bir süre Youtube birkaç video içeriğini kaldırmadığı gerekçesiyle Türkiye’den erişim yasaklanmıştı. Yine Twitter bazı paylaşımlar nedeniyle sık sık kapanmayla karşı karşıya kalıyor.  Bu örnekler zaman içerisinde artacaktır. Yazıyı hazırladığımız sıralarda bu kervana katılan son site Vikipedia oldu. Vikipedia içeriğinde yer alan terör yanlısı içerikler nedeniyle mahkeme kararıyla erişme kapatıldı. Bu örnek bir kez daha gösterdi ki sadece belirli içeriklerin değil tüm domainin (sitenin) erişiminin engellemesi büyük sorunlar yaşatıyor. Halen yapılan araştırmalarda en çok kaynağı Wikipedia’nın sunuyor olduğunu kesin. Ama bu durum tüm sitenin değil belirli sayfaların engellenmesinde yeterli olmadı.

Size bu durumdan etkilenmemeniz için kullanabileceğiniz uygulamaları genel hatlarıyla tanıtacağız. Uygulamaları tanıtmadan önce uygulama aracılığı ile giriş yaptığınız sitelerin uygulama sahipleri tarafından izlenebileceğini ve önemli gördüğünüz işlemleri kesinlikle uygulamaları kullanarak yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Hotspot

Engellenmiş sitelere girme denilince akla ilk gelen sitelerin başında Hotspot programı geliyor. Program bağlantı yaptığınız siteyi ve IP adresinizi gizleyerek yasaklı sitelere güvenli bir şekilde girmenize yardımcı olur.

Program 7 günlük deneme süresi veriyor ve kullanmaya devam etmek için ücretli sürümü kullanmanız gerekiyor. Porxy ve DNS değiştirme uygulamalarında olduğu gibi tarayıcınızda yavaşlamalara sebep olabileceğini unutmayın.

Hotspot programı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve programı bilgisayarınıza indirmek için iNterkatifortam.net/indir sayfasında yer alan Hotspot başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz

Ultrasurf

Engellenmiş siteler girmek için uygulayabileceğiniz belki de en pratik uygulama desek yanlış olmaz. Ufak boyutu ile bilgisayarınıza kısa bir sürede indirebilir ve kurulum gerektirmeden hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Program ile internette iz bırakmadan gezinmenizi sağlar.

Programı bilgisayarınıza indirip çalıştırdıktan sonra program içerisinde görünen explorer ve chrome tarayıcılarından birine tıklayarak tarayıcınızı açabilirsiniz. Mevcutta tarayıcılarınız açıksa yeni bir sekme açarak ultrasurf sayfası açılacaktır. Bu sayfayı görüntüledikten sonra istediğiniz sayfaya her hangi bir kısıtlama olmaksızın kolaylıkla girmeye başlayabilirsiniz.

Uygulama hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve uygulamayı indirmek için iNterkatifortam.net/indir sayfasında yer alan Ultrasurf başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Betternet

Özellikle mobil cihazlarda sıklıkla tercih edilen ve benzer uygulamalar göre daha az reklam sunmakta olan VPN servisidir. Programın Chrome için hazırlanmış olan eklentisi ile programı indirmeye gerek duymadan tarayıcınıza kuracağınız eklenti kullanmaya başlayabilirsiniz. Mahkeme kararıyla engellenmiş olan sitelere girmeye başlayabilirsiniz.

Uygulamayı kullananlar tarafından uygulamanın beğenildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Engellenen siteler girme

Yüklediğiniz programlar farklı izinler sonrasında internet erişimi sağladığından internet hızlarınız zamana bağlı olarak farklılık gösterecektir. VPN programlarında sıklıkla yavaşlama ve tarayıcılarda takılmalara neden olacağını belirtelim.

Bu yazımızda yasaklı sitelere girmek için kullanabileceğiniz 3 farklı programın genel özelliklerini derledik. Sizde bu tarz sitelere girmek için kullandığınız uygulamaları yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?