Tambu Klavye – Ücretsiz Yerli Klavye Uygulaması İndir

BURADASIN
Program adı:
Tambu Klavye
Versiyon:
Güncel
Üretici:
Argela (Türk Telekom)
Son Güncelleme Tarihi:
26 Ağustos 2017
İşletim Sistemi:
Andorid/IOS
Dil Seçeneği:
Türkçe
Ekleyen:
admin
Editör Puanı:
4,5/5

Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden ve en büyük teknoloji yatırımlarına sahip şirketlerden biri olan Türk Telekom yeni uygulamasını yayınladı. Haberleşme alanında çalışmalar yürüten şirketin bu defa yayınladığı uygulamanın biraz daha farklı bir amacı var.

Tambu klavye adıyla yayınlanan uygulama adından da anlaşılacağı gibi yazım aracı ihtiyaçlarının yerini almayı hedefliyor. Yayınlanan dijital klavye uygulaması sayesinde daha fazla Türk kullanıcıya hizmet vermeyi amaçlıyor.

Türk Telekom tarafından yaklaşık altı aylık bir çalışma sonucunda yayınlanan uygulama birçok özelliği pratik olarak kullanabilme avantajı sağlıyor. Uygulamanın tamamen yerli olması da ayrıca bir tercih sebebi.

En kritik noktalardan birisi de uygulamanın birlikte çalışabileceği Türk Telekom servisleriyle entegre şekilde çalışması. Örneğin Şampiyonlar ligi maçlarını yayınlama haklarına Türk Telekom’a bağlı Tivibu sahip. Şampiyonlar liginde atılan goller kısa bir süre içerisinde GIF haline getiriliyor ve başka kullanıcılarınıza gönderebilmeye uygun hale geliyor. Bu tarz uygulamalar tabi ki çok fazla değil ama Benzer entegrasyonları ilerleyen zamanlarda da görmeye devam edecek gibi görünüyor.

Tambu klavyenin kullanıcılara sunduğu özellikler;

  • hareketli çıkartma,
  • GIF’ler, arkaplan ve temalar,
  • seninle öğrenen klavye,
  • çeviri,
  • atasözleri,
  • haritada konum paylaşma,
  • konuş yazsın,
  • kaydırıp yazma,
  • kişisel sözlük.

Uygulamayı indirerek test ettik, uygulamanın bazı özelliklerini ve özellikler konusundaki düşüncülerimi yazının devamında bulabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için ihtiyaç duyacağınız Tambu Klavye indir Google Play sayfası linkini yazının alt kısmında bulabilirsiniz.

Yazarken Anlık Çeviri

Uygulamanın en çok hoşuma giden ve beni en çok etkileyen özelliği anlık çeviri yapması oldu. Yazdığınız kelime ve cümleler akıllı yazım aracında İngilizce’ye veya seçmiş olduğunuz dile çevrilir. Daha sonra bu çeviriyi metin aracını açtığınız uygulamada kullanabilirsiniz. Otomatik çeviri yapan bir uygulama (karşı tarafın yazdıklarını Türkçe gösteren) ile bu klavyeyi birleştirdiğinizde hiç bir kelime bilmediğiniz dilde dahi karşı tarafla anlaşabilirsiniz.

Tambu Güvenli Mi?

Söz konusu teknoloji olunca güvenlik kaygısı hemen başlıyor. Uygulama yüklerken parola, banka kartı, kredi kartı gibi sizin için önemli bilgilerin kayıt altına alınmadığı belirtiliyor. Ancak tambu klavye uygulamasını devreye almadan önce sms onayı yapmanız gerekiyor. Bu işlem size ait veritabanını başka telefon kullanmaya başladığınızda kaldığınız yerden devam edebilmeniz için önemli. Burada akıllara yazılanlar analiz edilip kişisel bilgilerinizin depolanıp depolanmadığı sorusu geliyor. Bu sorunun net bir cevabı yok. Telekom tarafından hazırlanmış uygulamayı Samsung ve Google tarafından hazırlanmış olana tercih edip etmemek size kalmış.

Sesle Yazma – Sesi Yazıya Dönüştürme

Son dönemlerin en büyük trendlerinden olan sesle yazma özelliği tambu ile klavyede de mevcut. Klavyeniz üzerinde bulunan simgeye tek dokunuşunuz ile sesle yazma bölümünü açabilir “bas konuş” butonuna basarak sesinizi yazıya dönüştürme işlemine başlayabilirsiniz. Sesi yazıya dönüştürme konusunda yaptığım testlerde kelimeleri doğru telaffuz ettiğinizde büyük başarı yakalıyor.

Tambu Klavye

Mobil Klavye Görünümü Değiştirme

Uygulama içerisinde birçok farklı tema seçeneği de mevcut. Özellikle mesajlaşma uygulamasını sıkça kullananlar bir süreden sonra aynı yazım alanını görmekten sıkılabilir. Bu duruma çözüm olması için klavyeye birçok farklı tema uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak için klavyenin üst kısmında bulunan butonları veya uygulama ikonuna tıklayıp değişiklikleri yapabilirsiniz.

Varsayılan olarak gelen klavye görünü yazım hatalarını daha aza indirmek amacıyla birbirinden uzak harflerle oluşturulmuş. Varsayılan klavye görünümünün pek hoşunuza gideceğini sanmıyorum.

Cep Telefonu İçin F Klavye

Q klavye Türkçe yazım için çok fazla uygun bulunmayıp daha hızlı yazım için F klavye geliştirilmiştir. Telefonlarda kullanılan yazma aracı olarak Q klavye varsayılan olarak yüklü gelmektedir. Bilgisayar kadar olmasa da telefonda da Türkçe yazma hızı bir miktar daha düşmektedir. F klavyeye alışmış olan kişiler telefonda harflerin yerini daha çok aramaktadır. Ücretsiz Tambu klavye uygulaması ile cep telefonunuzun yazım alanını F klavyeye çevirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Farklı Dillerde Metin Tanıma

Akıllı klavyeler yazmış olduğunuz kelimeleri sizin için oluşturmuş olduğu veri tabanında toplar. Yaptığı analiz sonucunda kullanma alışkanlığınızın daha çok olduğu kelimeleri karşınıza daha çok çıkartır. Tambu’da bu durum öğrenen klavye olarak nitelendirilmiş. Hatta kendisini “leb demeden leblebiyi anlar” şeklinde ifade ediyor. Tüm akıllı klavye uygulamalarında durum aynıdır. Ancak farklı dilde yazı yazdığınızda genellikle sorunlarla karşılaşırsınız.

Telefon kullanırken genellikle aynı dil ile yazı yazdığınız için farklı dilin kelimelerini size tamamlama olarak sunmaz. Tambu’yu diğer ücretsiz klavye uygulamalarından ayıran en temel farklardan bir tanesi de budur. Klavye dilinizi pratik bir şekilde değiştirerek tercih ettiğiniz dil için kelime önerileri sunmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sık sık değilde nadiren farklı dillerde yazışmalar veya araştırmalar yapıyorsanız bu işlem oldukça fazla işinize yarayacaktır.

Konum Paylaşma

Hemen hemen tüm mesajlaşma servislerine dahil edilen konum paylaşma da uygulama ile klavyeye eklenen özellikler arasında yer alıyor. Mesajlaşma uygulamalarında mevcut olduğu için çok ihtiyaç olmasa da bu işlemi yapmakta zorlanan kullanıcılar için daha basit hale getirdiği kesin. Klavye üzerinde bulunan ayarlar ile çok daha basit konum bilginizi mesajlaşma uygulamasında uğraşmaya gerek kalmadan yollayabilirsiniz.

Tambu Klavye Yükle – Tambu Klavye Kurulumu

Klavyenizi değiştirmek için öncelikle aşağıdaki linklerden cihazınıza uygun uygulamayı telefonunuza yükleyin. Ardından ana ekranınızda oluşacak cihaz simgesine tıklayarak “Tambu Klavye’yi Etkinleştir” butonuna tıklayın. Daha sonra gerekli izinleri onaylayın. Karşınıza çıkan ayarlardan yeni eklediğiniz klavyeyi seçin. Tekrar ana ekranda bulunan uygulamayı açın ve ikinci maddeye dokunun. Klavyeyi değiştir seçenekelerinden Tambu klavye yanındaki işareti aktifleştirin. Daha sonra sms adımına geçeceksiniz. Cep telefonu numaranızı girin ve cep telefonunuza gelen kodu ekranda yer alan bölüme girin. Bu işlemi yaptıktan sonra artık telefonunuzdaki klavyenin değiştiğini ve yeni klavyenizle yazmaya başladığınızı göreceksiniz.

iNterkatifortam.net açıklaması: Türk Telekom tarafından hazırlanan uygulama denemeye değer. Yaptığımız testlerde diğer yazım araçlarını aratmayacak sonuçlar aldık. Kullanıcıların en büyük şikayet ettikleri nokta Root ile yazılımı değiştirilmiş cihazlarda kullanımına güvenlik nedeniyle izin verilmiyor. Eğer cihazınıza farklı yazılım yüklediyseniz indirmeyin. Bunun sebebi yüksek ihtimalle kullandığı yazılımın başka firmalar tarafından kopyalanmamasını istemesidir. Uygulama Google Play ve App Store üzerinde Argela tarafından yayınlanmıştır. Argela Türk Telekom bünyesinde bulunan yazılım şirketidir.

İndir “Tambu IOS” id1252008295 – 241 defa indirildi – 15 KB

İndir “Tambu Android” details – 657 defa indirildi – 295 KB


Bu Yazıyı Paylaş :

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*


TemaHEX