Opera İnternet Tarayıcısı Son Sürüm Ücretsiz İndir

BURADASIN
Program adı:
Opera
Versiyon:
Güncel
Üretici:
Opera
Son Güncelleme Tarihi:
10 Haziran 2017
İşletim Sistemi:
Windows
Dil Seçeneği:
Türkçe
Ekleyen:
admin
Editör Puanı:
5/5

Opera İnternet Tarayıcısı Nedir?

Opere internet ağında ve diğer ağlarda rahatça dolaşabileceğiniz tarayıcı programıdır. İnternette dolaşırken en çok kullanılan İnternet explorer veya Google Chrome gibi hizmet vermekte ve onlara alternatif olmaktadır. En çok kullanılan beşinci internet tarayıcısıdır. Henüz daha tanışmadıysanız mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

İnternet sektöründe faaliyet gösterdiğimizden ve özellikle farklı sosyal medya hesaplarına sürekli bağlantı kurmak istediğimden farklı tarayıcılar kullanıyorum. Hatta şuanda en çok kullanılan tarayıcıların 5 tanesi de (google chrome, mozille firefox, opera, yandex, internet explorer) yüklü. Performanslarından memnun kalma durumuma bağlı olarak farklı miktarda kullanıyorum.

Opera Özellikleri

Uzun zamandır en çok chrome tarayıcısı kullanıyordum. Ta ki opera tarayıcısının yakın zamanda yaptığı değişiklikleri fark edene kadar. İsterseniz Opera’yı tercih etmemi sağlayan özelliklerden bahsedeyim sizde diğer tarayıcılarda bu sorunları yaşıyorsanız veya yeni özellikleri beğenirseniz tercihinizi gözden geçirin.

İnternet Tarayıcısı Hızı

En önemli özellik hiç şüphesiz hız. Tarayıcıyı açtığınızda yaşadığınız takılma ve donma miktarı sizi dönem dönem internetten soğutur. Bu durumun sebebi genellikle internet sitesideki javascript benzeri kullanılan yazılım kodları ile alakalıdır. Desteklenmeyen bir kod versiyonu ile karşı karşıya kaldığında tarayıcının kilitlenme ihtimali artar. Girdiğiniz sitelere bağlı olarak bu sorunu yaşamıyor olabilirsiniz. Eğer sürekli farklı sitelere giriş yapıyorsanız, bazı sitelerde karşılaşacaksınız.

Opera Tarayıcı Virüsleri

İkinci tercih sebebi virüslere karşı daha dayanıklı olması. İnternet dolaşan bir çok tarayıcı virisü her ne kadar tarayıcı virüsü temizleme programı ile kaldırılabiliyor olsa da en çok chrome ve internet explorer sayfalarını değiştirmek üzere yazılmıştır. Bunun sebebi de en çok kullanılan tarayıcıların bu ikisi olmasındandır. Opera tarayıcısı diğer tarayıcılara göre daha az virüs saldırısına maruz kalır. Bu da internette daha güvenli gezinmenizi sağlar.

Ücretsiz ve En Pratik VPN Bağlantısı

Üçüncü ve bence diğer tarayıcılarda olması gereken özellikte VPN değiştirme özelliği. Opera tarayıcısının gizli sekmesi açıldığında adres çubuğunun önünde VPN butonu bulunur. Bu butona tıkladığınızda başka programa ihtiyaç duymadan VPN değiştirirsiniz. Ülkemizde özellikle Wikipedia’nın yasaklanmasının ardından yaptığınız araştırmalarda yasaklanmış siteye denk gelme ihtimaliniz çok yükseldi. Siteye girmek istediğiniz her zaman VPN programı çalıştırmak yerine tek tıklama ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer tarayıcılarda bu işlemi gerçekleştirmek için harici programlar kurmanız veya ağ bağlantınız üzerinde ayarlar yapmanız gerekiyor. Videoda da gördüğünüz gibi gizli pencere açtığınızda tek tıklama ile aktif hale getirip tek tıklama ile kapatabiliyorsunuz.

Çok fazla kullanmıyor olsam da yeni sürümlerde kenar çubuğu eklendiği ve bu kısımdan birçok işlemi daha hızlı yapma şansınızın olduğunu belirtebilirim. Özellikle mesajlaşma uygulamaları Facebook Messenger ve Whatsapp linkleri ile buraya gelen mesajlarınızı kolaylıkla görebilirsiniz. Yine size özel yer imleri ve haber akışı oluşturmanız da mümkün.

Güç Tasarrufu

Ne kadar etkileyeceğini sorguluyor olsam da tarayıcıya güç tasarrufu modu eklenmiş. İnternet içeriğe bağlı sistem kullanımı ve buna bağlı olarak da pil kullanımı artar. Bunun içerisinde tarayıcınızın ne kadar harcayacağı ve harcadığı kısmı ne kadar azaltabileceği beni düşündürüyor açıkçası. Çoğunlukla bilgisayar prize bağlı çalıştığım için bu konuda kesin bilgi sahibi değilim.

Dahili Reklam Engelleme

İnternet sitesi sahiplerinin çok sevmediği, internette gezenlerin kullanmasında fayda olduğunu düşündüğüm reklam engelleme işlevi de tarayıcı içerisinde mevcut. Reklamları engellemek için farklı bir eklenti yüklemek zorunda değilsiniz. Bu özelliği çoğunlukla açık bıraktığımı ve internette reklamları engelleyerek dolaştığımı itiraf etmeliyim.

Beğendiğim üç özelliğin yanı sıra eklentiler ve diğer tarayıcılarda bulunan otomatik tamamlama, hızlı başlangıç özellikleri de yer almaktadır. Ayrıca eklenti mağazası üzerinden yazılımcıların geliştirdiği yeni özellikleri de tarayıcınıza dahil edebilirsiniz. Opera için binden fazla eklenti mevcuttur.

Temelde bu üç nedenden dolayı aktif olarak kullandığım 5 tarayıcı arasında Opera’ya daha fazla yer ayırmaya başladım. Eğer henüz denemediyseniz size de yeni sürümleriyle Opera tarayıcısını denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Ücretsiz Opera tarayıcısını indirdiğiniz Opera kurulum (setup) dosyası bilgisayarınıza inecek. Uygulamayı çalıştırdığınızda en güncel sürümü Opera sunucuları üzerinden kurmaya başlayacaksınız.

Eğer bilgisayarınızda hali hazırda Opera sürümü yüklü ise Opera en son sürüm yüklemek için dosya yüklemenize gerek yoktur. Programı çalıştırıp ayarlar bölümünden programı güncelleyebilir ve sorunsuz olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

İndir “Opera” sVqf8Z8v3Jz5pk – 176 defa indirildi –


Bu Yazıyı Paylaş :

Opera İnternet Tarayıcısı Son Sürüm Ücretsiz İndir Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*


TemaHEX