OSI Katmanları – Sunum Katmanı

OSI katmanları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarda  OSI katmanlarının ne olduğunu ve OSI katmanlarından ilk 5 tanesi ile ilgili bilgiler vererek bunların görevlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda OSI katmanlarından sunum katmanı ile ilgili bilgiler vereceğiz. OSI katmanları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılara ulaşmak için OSI katmanları linkine tıklayın.

sunum-katmaniGönderilecek verinin, veriyi alacak bilgisayar tarafından da anlaşılabilecek ortak bir formata dönüştürüldüğü katmandır. Verinin nasıl sunulması gerektiğini cevaplar. Örneğin bir dosyayı Word ile açtığımızda sayfamızda tanımlayamadığımız karakterler görürüz, bu sunum katmanının özelliğidir.

DOS ve Windows 9x metin tipli veriyi 8 bit ASCII olarak kaydederken XP tabanlı işletim sistemleri 16 bit Unicode’u kullanır. Sunum katmanı bu gibi farklılıkları ortadan kaldırır.

Sunum katmanı günümüzde çoğunlukla ağ ile ilgili değil programlarla ilgili hale gelmiştir. Örneğin eğer iki tarafta da GIF formatını açabilen bir resim gösterici kullanılıyorsa, bir makinanın diğeri üzerindeki bir GIF dosyayı açması esnasında sunum katmanına bir iş düşmez, daha doğrusu sunum katmanı olarak kastedilen şey, aynı dosyayı okuyabilen programları kullanmaktır.

Sunum katmanında kullandığımız formatların bazıları şunlardır; GIF, DIVX, FM7, DOC, ASCII, EBCDIC, vb.

Sunum katmanı iki alt katmandan meydana gelir; CASE (ortak uygulama servis elemanı) ve SASE (özel uygulama servis elemanı)

CASE: Alt katman olarak uygulama katmanı için ve oturum katmanı için hizmet sağlar. Oturum katmanı için istek hizmetlerine cevap verir. ACSE, ROSE, CCR, RTSE gibi ortak uygulama servislerine destek sağlar.

SASE: Alt katmanı uygulamalara özel servisler sunar. Bu servislerden bazları şöylerdir; FTAM, VT, MOTIS, CMIP, JTM, MMS, RDA, DTP.

Sunum katmanında kullanılan bazı protokoller;

Apple Filling Protocol – AFP, Independent Computing Architecture – ICA, Lightweight Presentation Protocol –LPP, NetWare Core Protocol – NCP, Network Data Representation – NDR, Telnet, External Data Representation – XDR, X.25, Abstract Syntax Notation One – ASN.1

OSİ katmanları ile ilgili yazmış olduğumuz tüm yazıları takip etmek için için linke tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?