OSİ Katmanı – Oturum Katmanı

OSİ modelindeki katmanlar hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. Daha önceki yazılarımızda OSİ katmanları nelerdir OSİ katmanlarının kullanıcıya en yakın olan katmanı olan fiziksel katman, OSI katmanlarının ikincisi katmanı olan veri bağı katmanı, OSI katmanlarının üçüncüsü olan ağ katmanı ve dördüncüsü taşıma katmanından bahsetmiştik. Bu yazımızda OSİ katmanlarının beşincisi olan Oturum katmanı, Oturum katmanının görevleri ve oturum katmanında kullanılan bazı protokollerden bahsedeceğiz.

Bir makine üzerindeki işletim sisteminin müşterilerinin başka bir makine üzerindeki işletim sisteminin müşterileriyle oturum açmasını ve iletişimi sağlar. İşlevi; taşıma katmanından hizmet almak; sunum katmanının çalışması için gerekli servisleri sunmaktır. Örneğin A bilgisayarı B üzerindeki yazıcıya yazdırırken, C bilgisayarı B üzerindeki diske erişiyorsa, B hem A ile olan, hem de C ile olan iletişimini aynı anda sürdürmek zorundadır. Oturum katmanı farklı sistemler üzerinde açılan oturumları yönetir.

Oturum Katmanı Hizmetleri

  • İletişim Yönetimi; kimin iletişim sırası olduğuna karar verir.
  • Senkronizasyon; iki oturum varlığını bilinen bir duruma taşır.
  • Faaliyet Yönetimi; faaliyet olarak adlandırılan mantıksal birimler halinde kullanıcıya veri sınırlandırma izni verir.
  • İstisna İşleme; genel bir hata raporlama mekanizmasıdır.

Oturum Katmanı Görevleri

  • Oturumun kurulması, yönetilmesi ve sonlandırılmasını sağlar.
  • Haberleşmenin organize ve senkronize edilmesini sağlar.
  • Eğer veri iletiminde hata oluşmuş ise tekrar gönderilmesine karar verir.

Oturum Katmanı Protokolleri

Oturum katmanında kullanılan bazı protokoller: AppleTalk Data Stream Protocol – ADSP, AppleTalk Session Protocol – ASP, H.245, ISO-SP (X.225, ISO 8327), Internet Storage Name Service – iSNS, Layer 2 Forwarding Protocol – L2F, Layer 2 Tunneling Protocol – L2T

OSİ katmanları ile ilgili yazmış olduğumuz tüm yazıları takip etmek için için linke tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?