Bilimsel Makale Nerden Bulabilirim?

Merak ettiğiniz bir konuda bilimsel makaleleri incelemek veya tez yazımında daha önce yazılmış bilimsel makalelerden yardımcı almak önemli bir avantaj sağlayacaktır. Peki bilimsel makale nerelerde bulunur?

Aslında bu sorunun cevabı çok da zor değil. Yazılan tezlerin gönderilip onaylatıldığı Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı bu hizmeti araştırma yapmak isteyen kullanıcıların hizmetine ücretsiz olarak sunmaktadır. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) yazılan tezleri açmış olduğu bir internet sayfası üzerinde yayınlıyor. Henüz tüm bilimsel makaleler internetten araştırma yapanlar için açılmış olmasa da bir çoğunun açık olduğunu söylemek mümkün.

Bilimsel makalelerin bulunabileceği bir diğer yer ise yayınlanan akademik dergilerdir. Enstitülerin kendi çıkarmış oldukları dergiler veya özel kişi/şirketler tarafından çıkarılan dergilerde yayınlanmaktadır. Bu dergilerin bir kısmı ücretli olarak çıkarılmakta bir kısmı da ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Bu dergilere ulaşılmak internet üzerinden araştırma yapmaya göre biraz daha zahmetli olarak görülmektedir.

Bilimsel makale örnekleri incelemekbilimsel makale örnekleri pdf formatında ulaşmak, bilimsel makale aramak için tez.yok.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Bir çok kişi tarafından bilinmeyen site üzerinden bu zamana kadar yazılmış bir çok yüksek lisans ve doktora tezinin içeriğini ulaşabilir ve inceleme şansını bulabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?