Garantiye Cihaz Gönderme

Teknik sorunlar nedeniyle son günlerde siteyi yeterince güncelleyemediğim. Birçok insan gibi bende mazeretlerin arkasına sığınmayı sürdürüyorum. Bilgisayarımda yaşadığım sorunlar ardından garantiye gidip gelmesi ve ismi lazım değil servis sağlayıcım sağolsun birgün internet sağlayıp iki gün internet vermiyor. Çağrı merkezini aramamda maalesef bir günlük internet hizmeti almamı sağlıyor. Neyse bu kadar bahane yeter sanırım. Konuyu toparlayayım, bu yazımda sizlere Notebook garantiye göndermeden bahsedeceğim.

İnternetten veya mağazadan aldığınız dizüstü veya diğer bilgisayarlarınızda garanti kapsamında arıza yaşıyorsunuz endişe edilecek hiçbir durum yok. Özellikle e-ticaret ile alış veriş yapanların garanti sürecinde yaşadıkları kaygılardan dolayı bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle bilgisayarınızı aldığınız markanın resmi internet sitesine girin ve size en yakın yetkili servisin numarasını alın. Aynı işlemi bilgisayarınızla birlikte gelen kitapçıklardan da ulaşabilirsiniz. Özellikle bu konuda çok dikkatli olun bilgisayarınızı yetkili olmayan bir teknik servise verdiğinizde cihazınız garanti dışı kalma tehlikesiyle karşı karşıya gelirsiniz. Bilgisayarınızın garanti dışı kalması yaşadığınız soruna ve ilerleyen zamanlarda yaşayacağınız sorunlara gereksiz yere yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Size en yakın yetkili servisi arayıp cihazınızın sorunlarını söyleyerek cihazı göndermeden sorunu gidermeye çalışabilirsiniz. Sorunu bu aşamada çözmek cihazın yolda kaybedeceği vaktin önüne geçecektir. Eğer size en yakın yetkili teknik servis başka bir şehirde ise yaptığınız görüşmede arıza kaydınız açılarak servis tarafından  cihazınız kargo yoluyla alınacaktır. Arızalar giderildikten sonra tekrar kargo ile size gönderilecektir. Bu işlemler sırasında kargo ücreti ödemez, garanti kapsamındaki arızalarınızı ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Unutmadan sizleri uyarmak istediğim bir noktada veri silme. Çağrı merkezini aradığınızda size veri silme yetkisini imzalayarak cihazla birlikte göndermenizi isteyecektir.

Gönderdiğiniz cihazın sorununun sistemsel olabileceği düşünülerek servis tarafından format atılabiliyor ve bilgisayarınızdaki tüm veriler siliniyor. Bilgisayarınızı göndermeden önce mutlaka önemli verilerinizin yedeklerini alın. Hatta bilgisayarınızı servise vermeye karar verdiyseniz yedek almaya başlayın.

Yedek alma konusunda son günleri popüler hizmeti olan bulut servislerini kullanabilirsiniz. Google depolama alanı olan Google Drive nasıl kullanılır yazısında bu yöntemleri nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?