Büyük Dosya Nasıl Bölünür? Winrar Dosya Bölme

Büyük bir dosyanız var, bu dosyayı mail atmak, cd’ye yazmak veya başka bir diske taşımak sizin için çok zor olabilir. Birçok bilgisayarda yüklü olduğunu düşündüğümüz, winrar programı ile dosyalarınızı istediğiniz boyutlarda parçalara ayırabilir ve yapmak istediğiniz işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Winrar Dosya Parçalama

Winrar ile büyük boyutlu dosyalarınızı parçalamak için öncelikle winrar programın yüklü olması şart. Henüz bilgisayarınızda winrar kurulu değilse interaktifortam.net/indir/winrar adresinden indirebilirsiniz.

Parçalamak istediğiniz dosyayı üzerine sağ tıklayın ve “Arşiv ekle…” seçeneğini işaretleyin. “Ciltlere böl, boyut” bölümünden bölmek istediğiniz parçaların her birinin boyutunu ve bu boyutun birimini belirtin.

Ardından tamam seçeneğini işaretleyerek işlemi tamamlayın. Dosyanızın parçalanmış halini belirlemiş olduğunuz isimle göreceksiniz.

Parçalanmış olan dosyalarınızı birbirinden ayırdığınızda, dosyalarınızın türüne bağlı olarak tamamını veya bir kısmını kullanamayabilirsiniz. Örneğin birçok resimden oluşan klasörü parçalara ayırıp daha sonra ayrılmış birbirinden ayrılmış parçalarda bazı resimlerinizi görebilirsiniz. Tek dosyanın olduğu parçalarda tek bir parçanın hiç bir işe yaramayacağını hatırlatalım.

Parçalarınızı bütün halinde kullanmak için ilk parçaya açıp içinden kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı otomatik olarak parçaları bütünmüş gibi düşünüp gerekli işlemi yapacaktır.

Parçalara ayırmış olduğunuz dosyayı daha sonra tekrar birleştirmek için parçalarınızın herhangi bir tanesinin üzerine gelin ve buraya çıkart seçeneğini işaretleyin. Dosyanız otomatik olarak birleştirilecek ve bütün haliyle tekrar kullanabileceğiniz hale gelecektir. Bu işlemi yaparken eksik olan parça olduğunda işlemi gerçekleştirme şansınız olmadığını hatırlatalım.

Winrar programının bu özelliği ile sizde dosyalarınız parçalayabilir ve taşıma işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Winrar programının bilmenizde fayda olan özellikleri için hazırlamış olduğumuz videoları izlemek için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?