Ortalama Oturum Süresi Artırma

Site içi ziyaretçi istatistikleri içinde en çok değer verdiğim ortalama oturum süresidir. Ortalama oturum süresini artırırsanız ziyaretçinin başka sayfaya geçme sayısı artar. Buna bağlı olarak hemen çıkma oranı ve sayfa/ortalama oturum sayısı otomatik artacaktır.

Bir çok internet sitesi ve blog sahipleri gibi bende ortalama oturum süresini artırmak için ne yapacağımı düşündüm. En son uyguladım ve artış sağlamayı başardığım durumu sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazı farklı bir yöntem uygulamayıp sadece bir noktaya daha net dikkat çekmenizi sağlayacak.

Ortalama oturum süresini artırmayı düşünmekle kalmadım başkalarına sordum. Bunlar arasında bana en çok yön veren pastahane sahibi tanıdığıma sorduğum insanları dükkanınızda tutmak için ne yapıyorsunuz sorusuydu. Pastahane sahibi “Eğer müşterilerimizle iletişim kurarsak, ona soru sorarsak, sohbet edersek onun içeride kalmasını sağlayabiliyoruz. Müşterinin içeride olduğunu gören sokaktan geçen insanlar bizi daha çok tercih ediyor. İçeri giren kişi meşgul olduğumuzu görünce de çıkıyor.” dedi.

Ortamala Oturum Süresi Artırma

Olayı internet sitesi açısından düşündüğümüzde kullanıcı arama motorunda aramayı yapar. Arama sonucunda siteye giren kişi bilgileri hemen bulup çıkmak ister. Bu noktada eğer onunla iletişime geçebilirseniz onun daha fazla kalmasını sağlamış ortalama oturum süresini artırmayı başarmış olursunuz.

Bu sözleri internet sitelerine uyarlamaya çalıştım. Kullandığım cümleleri özellikle ilk 1-2 paragrafı daha samimi cümlelere dönüştürdüm. Ziyaret eden kişi ilk 1-2 paragrafı okursa yazının sonuna ulaşma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Dönüştürmeden önce cümlelerin kurumsal olduğunu fark ettim. Yani görüntüde kenarda kalmış bir bakkal olmama rağmen aslında bir sürü mağazası olan süpermarket gibi davranıyormuşum.

İlk cümlelerde yaptığım bu değişiklik yoğun ziyaret edilen sayfalardaki ortalama oturum süresinde net bir şekilde artış sağladı. Bu istatistik de doğrudan ziyaretçi sayılarını artırdı. Tıpkı pastahanede kalan müşterilerin diğer müşterilerin gelmesini sağladığı gibi. Bunun nasıl olduğunu merak ediyorsanız şöyle belirtmeliyim. Arama motorları etkileşimleri ölçerek sıralamanızda sürekli değişim yapıyor. Böylelikle arama motorunda sıranız yükselerek daha yüksek ziyaretçi sayısına ulaşırsınız.

Yine yazı içerisinde diğer sayfalara verdiğim linkler içinde benzer bir şekilde kullandığım kelimeleri değiştirdim. Samimi olduğum bir arkadaşıma anlatır gibi cümleler kullanmaya başladım. Bu sayede de hemen çıkma oranının azalmasını ve sayfa/oturum sayısını artırdım.

Sitede yüzlerce yazı varken bunu tüm sayfalara uygulama tabi ki çok zahmetli olacaktır. Bu nedenle mevcut durumda ziyaretçi alan ve ziyaretçi alma potansiyeli yüksek olan sayfalarınızda bu durumu şiddetle tavsiye ederim.

Yazıda belirttiğim yada dikkat dikkatinizi çektiğim durum ile ilgili yorumlarınızı paylaşırsanız ve eğer uygularsanız sonuçlarını paylaşırsanız da memnun olurum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?