Mobil Ekran Videosu Çekme

Bu yazıda mobil cihazınızın ekranındaki görüntüleri video şeklinde kaydetmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.

Mobil cihazlarda varsayılan olarak resim çekme yani anlık görüntü kaydedebilme özelliği mevcut. Videolar için henüz böyle bir özellik mevcut değil. Android işletim sistemi yüklü olan bir çok cihaz için ses açma ve Menü tuşuna birlikte basıldığında ekranınızın görüntüsünü alabilirsiniz. Video formatında kaydedebilmek için ekran video kaydedici uygulamalar yüklemeye ihtiyacınız var.

Herhangi bir oyunun görüntüsünü kaydetmek veya cihazınızda yaptıklarınızı herhangi birini gösterebilmek amacıyla video çekme ihtiyaç duyabilirsiniz. Videonuzu çekebilmek için halihazırda uygulama mağazalarında birçok uygulama mevcut. Google Play Store üzerinde şuan için kullanmanızı tavsiye edeceğimiz öne çıkan üç adet ücretsiz uygulama bulunuyor. Bu uygulamaları denediğinizde ihtiyaçlarınızı çok kolay bir şekilde karşılayabileceğiniz göreceksiniz. Android ekran videosu çekme rootsuz olarak sadece uygulamayı indirerek yapabileceğiniz bir yöntemdir.

Mobil Ekran Videosu Çekme Uygulamaları

 

  • Az Screen Recorder
  • Mobizen
  • Ekran Kaydedici

 

Az Screen Recorder

 

Az Screen Recorder3 uygulama arasında en fazla öne çıkan ve bizim kullandığımız AZ Screen Recorder. Ekran videosu kaydetme yapabileceğiniz bu uygulama üzerinde çözünürlük, kare hızı, bit hızı, döndürme, hızlandırma ( hızlı ve yavaş hareket) ses kaydetmeyi açıp kapatma gibi özellikler mevcut.

Teknik olarak istediğiniz Kaliteyi belirleyebilmenizin yanında birçok ek özelliği de kullanabilirsiniz. Bunlar arasında bizim en çok dikkatimizi çeken videolarınızı kayıt ederken ekranınızın isteğiniz yerine logo ekleyebilirsiniz. Özelliği aktifleştirdiğinizde anroid logosunu ekranınızda görünmeye başlıyor. Logoyu istediğiniz yere sürükleyebilir ve telefonunuzda yüklü olan başka bir logo/resmi ekrana koyabilirsiniz. Benzer şekilde istediğiniz yazıyı da ekrana yerleştirme şansınız var.

Tanıtım ve oyun videolarında sıkça kullanılan ön kamerayı göster özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Ekran videonuzu kaydederken yapmış olduğumuz dokunuşları izleyenlerin anlayabileceği hale getirmeniz de mümkün.

Uygulama ile kaydınızı başlatmak için ekranınızda çıkan uygulama simgesine dokunun. Kamera iconuna dokunduğunuzda geri sayımdan sonra kayıt almaya başlayacaksınız. Bildirim panelinden videonuzu dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz.

Uygulamanın en büyük dezavantajı Android 5.0 ve üzeri cihazlarda kullanılabiliyor olması. Uygulama ile video çekerken seçili ayarlara bağlı olarak yüksek boyutlarda video çekimi gerçekleştirebilir. Video çekimine bağlı olarak telefonunuzun hafızasında azalma/yetmeme sorunu yaşayabilirsiniz.

Oldukça başarılı bulduğumuz uygulamayı yapmış olduğumuz çekimlerde kullanıyoruz ve bütün ihtiyaçlarınızı kullanmanızı sizlere de tavsiye ediyoruz.

Uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak ve uygulama Google Play linki için interaktifortam.net indir bölümünde bulunan AZ Screen Recorder sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Mobizen

 

Mobizen

İkinci ve pratik uygulamalardan bir tanesi de Mobizen. Bu uygulamada da çekeceğiniz ekran videosu için çözünürlüğünü, kalitesini ve saniyedeki görüntü (frame) sayısını belirleyebilirsiniz. Diğer uygulamalarda da olduğu gibi sesinizin videoda kayıt edilip edilmeyeceğini tercih edebilirsiniz.

Uygulamanın diğer videolara göre dezavantajı yapmış olduğunuz kayıtlarda videonun alt köşesinde uygulama reklamlarının eklenmesi. Kaydettiğiniz tüm videoların alt kısmına otomatik olarak uygulama adı ekleniyor. Reklamı kaldırabilmek için uygulamanın ücretli sürümünü satın almanız gerekiyor.

Uygulama üzerinden kayıt almaya başlamak için uygulamayı çalıştırmanız ve ekranın yanında çıkan simgeden kamera iconuna tıklamanız yeterli. Geri sayım işleminden sonra videonuzu kayıt etmeye başlayabilirsiniz.

Mobizen uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak ve uygulamanın Google Play sayfa linki için interaktifortam.net indir bölümünde yer alan Mobizen sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Ekran Kaydedici

 

Ekran KaydediciSon olarak bahsedeceğimiz uygulama ekran kaydedici . Uygulamayı cihazınıza yükleyip çalıştırdığında sizden bazı izin isteklerini göreceksiniz. Arayüz olarak benzer işlevlerdeki uygulamalara göre oldukça farklı arayüze sahip. Farklılık kullanımınız sırasında sorun yaşatmayacak seviyede ve tek dokunuşla kayıt başlatabiliyorsunuz. Uygulama açıkken görünen video butonuna dokunduğunuzda ekran kayıt işlemine başlayabilirsiniz.

Uygulama içerisinde kalite ayarlarını değiştirebileceğiniz birçok ayar bulunuyor. Ekran kaydına başladığınızda ilk olarak uygulama reklamı açılıyor. Video kaydınızın ilk saniyelerinde bu reklamı görüntüleyerek videonuzun ilk kısımını bu şekilde kayıt ediyorsunuz.

Uygulamayı diğer uygulamalarda farklı kılan en temel özellik içerisinde Video Editor bulunuyor olması. İçerisinde bulunan video düzenleyici ile ve videonuzun istediğiniz belirli bölümlerini kesebilirsiniz. Uzun montaj işlemleri için pratik olarak tercih edebilirsiniz.Hatta bu şekilde reklam olan ilk kısmını ve kapatırken görüntülenecek son kısmını kırparak videolarından çıkartabilirsiniz. Ekran video çekme işlemini gerçekleştirdiğinizde karşınıza paylaş butonları geliyor. Çektiğiniz videoları arkadaşlarınızla ve telefonunuzda yüklü olan diğer uygulamalar aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Uygulamada videonuzu kayıt edebileceğiniz birçok kalite ve kayıt ayarı bulunuyor. Bunların bir kısmını uygulama içerisinde düzeltmeniz mümkün değil. Otomatik olarak ücretli sürümü yönlendirme yapıyor. Sadece ücretli sürüm kullanıcılarının tüm ayarları değiştirebileceğinin mümkün olduğunu söylüyor.

Uygulamanın en büyük avantajı ve diğer uygulamaları göre en önemli özelliği de kolay aktarım imkanı sunması. Videolarınızı bilgisayarınıza veya başka bir cihaza aktarmak istiyorsanız bunun için herhangi bir kablo veya aktarım işlemine ihtiyacınız yok. Ekran kaydedici uygulaması çekmiş olduğunuz videolarınızı görüntüleyebileceğiniz modem IP adresi veriyor. Bu adreste uygulama ile çektiğiniz tüm videolarınızı görebiliyorsunuz. Bilgisayarınızdan veya internete aynı ağa bağlı tüm cihazlarınızdan IP adresini girdiğinizde videolarınızı görüntüleyebiliyor ve tek tıklamayla diğer cihazına indirebiliyorsunuz. Bu özellik videoların bilgisayarınıza aktarılması konusunda oldukça faydalı oluyor.

Ekran Kaydedici uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak ve uygulamanın Google Play sayfa linki için interaktifortam.net indir bölümünde yer alan Ekran Kaydedici (Screen Recorder) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

En İyi Ekran Video Kaydedici Uygulaması

 

Kullanmış olduğunuz modele ve Android sürümünüze bağlı olarak sizin için en ideal olan mobil ekran videosu çekme uygulaması farklılık gösterebilecektir. Farklı özellikleri de tercihlerinizi değiştirebilecektir. Biz yapmış olduğumuz çalışmalarda reklamsız olması nedeniyle AZ Screen Recorder uygulamasını kullanıyoruz. Uygulamaların donanımsal gereksinimleri de telefonunuzdaki performansını etkileyecektir. Genel olarak Android 5.0 ve üzeri işletim sistemi kullanan cihazlarda ekran videosu çekme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Alt sürümlerde sorun yaşama ihtimaliniz yüksek.

Kullanmakta olduğunuz farklı android ekran videosu çekme programı / uygulaması önerilerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?