En İyi Teamviewer Ayarları – Teamviewer Kalite Ayarları

Bilgisayara uzaktan erişme denildiğinde akla ilk gelen program genellikle Teamviewer oluyor. Bende dahil olmak üzere bir çok kullanıcı kişisel kullanımları için bu programı tercih ediyor. Çünkü hem başarılı hemde güvenli algısı oluşturuyor. Bu yazıda kişisel kullanımlarda değiştirip kendinize daha uygun hale getireceğiniz ayarlardan bahsedeceğim.

Konuyu anlatmaya başlamadan önce henüz daha programı bilgisayarına yüklememiş olanlar için ufak bir hatırlatma yapayım. Ücretsiz Teamviewer full indir linklerini Teamviewer 11, Teamviewer 12 ve Teamviewer sürümleri sayfalarından ulaşabileceğiniz hatırlatayım.

Teamviewer Ücretsiz indirilebilir bir programdır. Ancak ticari kullanımlar için ücretlidir. Programın ticari kullanımları ayırt edebilmesi için temel kriterleri mevcut. Benim dikkatimi çeken özellikle dikkat ettiği iki durum var. Birincisi sürekli bağlantı kuruyorsanız belirli bir bağlantı sayısından sonra size çok daha kısa bağlantı süreleri vermesi. Diğeri de karşı tarafla bağlantınız sırasında aktarabileceğiniz veri aktarımını sınırlaması. Bu iki durumda müşterilerin gözünde sunmuş olduğunuz hizmetin değerini düşürmek için fazlasıyla yetecektir.

Teamviewer ücretsiz bağlantı sırasında aktarım için belirli limit değerleri tanımlar. Bu değerleri değiştirerek kendinize uygun en iyi Teamviewer ayarlarını edinirsiniz. Değiştirebileceğiniz ayarları görüntülemek için ilk olarak menüde yer alan Ekstralar kısmına tıklayıp açılan listeden seçeneklere tıklayın. Burada Teamviewer kalite ayarları ve diğer ayarları karşınıza çıkacaktır.

Teamviewer ayarları

Aynı ayarlar bağlantı kurduktan sonra üst kısımda çıkan araç çubuğunda da mevcuttur.

Teamviewer Kalite Ayarları

Kalite ayarlarını değiştirmek için uzaktan kontrol sekmesine tıklayın. Eğer normal bağlantı kuruyorsanız bu ayar sizin için önemli olacaktır. Görüntü kalitesi altında otomatik, kaliteyi optimize et, hızı optimize et ve özel ayarlar bulunan liste göreceksiniz.

Otomatik ayarlar seçtiğinizde hızınız bağlantı hızına göre bazı pencerelerde gördüğünüz renklerden bazı zamanlarda da hızdan taviz verir. Varsayılan olarak yani kurulumda bu ayar seçilmiştir. Bir saniyeden az ufak takılmalar veya parçalı hareket şeklinde karşı tarafın ekranını görürsünüz.

Hızı optimize et uygulayabileceğiniz en iyi ayardır. Eğer yüksek görüntü kalitesi gerektiren bir görüntü izlemeyecekseniz bu ayarın görüntü kalitesi size fazlasıyla yetecektir. Ekrandaki görüntü zaten çok fazla değişmeyip genellikle sadece fare hareketi ile değişmektedir. Bu da gözün kaliteye olan hassaslığını azaltmaktadır.

Yüksek Görüntü kalitesine ihtiyaç duyduğunuzda kaliteyi optimize et ayarını tercih etmelisiniz. Bu durumda hızın bir miktar düşeceğini belirtelim. Özellikle Teamviewer’ın yoğun olarak kullanıldığı zamanlarda bu ayarı uygularsanız hız düşüşlerini net olarak göreceksiniz.

Eğer bu iki arasında farklı bir denge kurmak istiyorsanız özel ayarlar seçeneğini işaretleyip altta aktifleşen özel ayarlar butonuna bastığınızda hız ve kaliteyi kendiniz dengeleyeceğiniz ayarları belirleyebilirsiniz.

Uzaktan Kontrol Varsayılan Ayarları içerisinde yer alan “Bilgisayar sesleri ve müzik oynat”, “Uzaktan kumanda oturumlarını otomatik kaydet”, “Karşınızdaki kişi için video ve VoIP kaydı çek”, “Tuş kombinasyonlarını gönder”, “Sekmelerde yeni bağlantılar aç” seçeneklerinin hepsi bağlantı kalitenizi düşürür. Eğer özel olarak bu özelliklere ihtiyaç duymuyorsanız seçeneklerin yanında yer alan kutudaki işaretleri kaldırın.

Belirttiğim özellikleri değiştirerek bağlantı hızınızı ve kalitesini kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Hatta bu değişimi bağlantı kurduktan sonra da yapabilirsiniz. Bu durum o anki ihtiyacınıza göre tekrar bağlantı kurmak zorunda kalmadan ihtiyacınıza göre ayar değiştirmenizi sağlar. Eğer yoğun kullanılan saatlerde programı kullanıyorsanız farkı göreceksiniz. Diğer zamanlarda hissedilir bir değişiklik olmayacak.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?