En İyi İnternet Tarayıcısı Hangisi?

İnternet tarayıcıları sürekli kendilerini geliştirerek neredeyse haftada bir kez ufak güncellemeler ayda bir kezde orta büyüklükte güncellemeler yayınlıyor. Bu nedenle yazıda yaptığım kıyaslamanın yazıyı yayınladığım tarih için geçerli olduğunu baştan belirteyim.

İlk olarak kullandıkları alt yapılar incelendiğinde hızlı diye nitelendirilen tüm tarayıcıların chromium altyapısını kullandığını göreceksiniz. Bu alt yapı diğer kullanılan altyapılara göre internette daha hızlı dolaşabilmeye imkan sağlamaktadır.

İnternette dolaşma hızınızı etkileyen en önemli etken kullandığınız eklentilerdir. Eğer tarayıcınıza hiç bir eklenti yüklemediyseniz bu bahsettiğim sizi hiç ilgilendirmiyor. Kullandığınız eklentiler arasında sürekli çalışıyor olanlar ki çoğu sürekli çalışıyordur tarayıcının kullandığı RAM’in bir kısmını kullanır. Kullanabileceğiniz RAM miktarının azalması kullanırken yavaşlamalara neden olur. Hatta dönem dönem bazı eklentilerin tarayıcının donmasına neden olduğuna da şahit olabilirsiniz.

Günümüzde bilgisayarlar üzerinde en çok kullanılan tarayıcı chrome’dur, onu internet explorer takip etmektedir. Pazar üzerinde açık ara önde olmaları virüs yazanların ilgisini daha çok çekmekte ve bu tarayıcıları daha çok hedef almalarına sebep olmaktadır. Kişisel tavsiyem bu tarayıcıyı çok fazla tercih etmeyin veya belirli aralıklarla tarayıcı virüsü temizleme işlemi uygulayın.

En İyi İnternet Tarayıcısı

Yukarıda da bahsettiğim gibi kritik nokta kullandığınız eklentilerdir. Bu nedenle kullandığınız eklentilerin özelliklerin işlemlerini yerine getiren tarayıcı sizin için en ideal olanıdır. Bu konuda son zamanlarda kendini geliştiren Opera kullanabileceğiniz en iyi internet tarayıcısıdır. Opera kadar başarılı sonuçlar vermese (aynı hıza ulaşamasada) alternatif olarak Yandex’i de denemenizi tavsiye ederim.

Opera tarayıcısı dahili reklam engelleme özelliği ile bir çok kişinin artık tarayıcıyı kurduktan sonra hemen eklediği eklentiyi kurma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Yine ülkemizde sık sık başvurulmak zorunda kalınan dns değiştirme veya vpn kullanma programlarını da dahili olarak tek bir butonla aktif etme imkanı sunmaya başladı.

Opera yeni sürümünün ayrıntılarını incelemek ve programı ücretsiz indirmek için Opera indir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Programın özelliklerini gördüğünüzde neden en iyi internet tarayıcısı olarak nitelendirdiğimi anlayacaksınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?