Cep Telefonu Hızlandırma

Cep telefonu kullanma yaşı gün geçtikçe azalıyor. Yeni alınan telefonların büyük bir çoğunluğu da akıllı telefonlar. Uygulamaların verdiği avantajlar telefonlarla bir çok farklı işlemi yapabilmemize olanak sağlıyor. Akıllı telefonlardaki en büyük sorun ise yavaşlama. Sizde eğer cep telefonunuzun yavaşlamasından ve zaman zaman takılmasından şikayetçiyseniz bu yazıda bahsettiğim işlemleri uygulayabilirsiniz.

Hızlandırma için uygulabileceğiniz işlemleri ikiye ayırıyorum;

  • Cep telefonu hızlandırma işlemleri
  • Cep telefonu hızlandırma uygulamaları

Cep Telefonu Hızlandırma İşlemleri

Cep telefonu üzerinde yapacağınız işlemler ve kullanım alışkanlıklarınızı değiştirerek ciddi oranda hızlanmasını sağlarsınız.

  • Kullanılmayan Uygulamaları Kaldırma

Kullanmadığınız ve gereksiz yere telefonunuzda bulunan uygulamalar bilgisayarınızın en ciddi düşmanlarıdır. Telefonun hafızası ne kadar dolu olursa işlem yaparken okunması gereken veri miktarı o kadar artar. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları mutlaka kaldırmalısınız. Bu işlemi yaparken sistem uygulamalarını kaldırmamanız gerektiğini unutmayın.

  • Arka Planda Çalışan Uygulamaları Gözden Geçirin

Açık olan tüm uygulamaları kapatsanız dahi bazı uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Örneğin whatsapp uygulamasını kapatsanız dahi arka planda çalışmaya devam eder. Yeni bir mesaj geldiğinde size bildirimde bulunur. Eğer arka planda çalışmasını engellerseniz yeni mesaj geldiğinde haberdar olamazsınız.

Burada yapmanız gereken arka planda çalışan uygulamaları incelemek. Arka planda çalışan uygulamaları inceledikten sonra sürekli çalışma ihtimali olmayan uygulamaların otomatik başlatmasını kaldırın. Bu sayede telefonunuzun açıldığı gibi bu uygulamaların başlamasını engellemiş olursunuz. Emin olun tahmin ettiğinizden daha farklı ve gereksiz göreceğiniz bir çok uygulama yer aldığını göreceksiniz.

  • Uygulamaların daha basit hallerini Yükleyin

Telefonunuza yüklediğiniz tüm uygulamalar cihazın ram’ini kullanır. Biraz önce de bahsetmiş olduğum arka planda çalışan uygulamalar da sürekli ram’i kullanır. Aynı zamanda cihazın kendi yazılımı da (android, IOS, vb.) ram’in ciddi bir bölümünü kullanır. Ram kullanımı arttıkça cihazda takılmalar ve yavaşlamalar olur.

Ram kullanımlarını azaltmak için yapabileceğiniz işlemlerden bir tanesi de uygulamaların “lite” sürümlerini yüklemek. Facebook orijinal uygulamasına oranla Facebook lite uygulaması çok daha az yer kaplar. Bu tür örnekler ilerleyen zamanlarda tüm uygulamalarda karşımıza çıkacaktır.

  • Yazılım Güncellemeleri

Cihazın yazılımını güncellemek genellikle telefonun performansını ufak da olsa arttırır. Ancak uygulamalara gelen bazı güncellemeler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Uygulamalar güvenlik açıklarını kapatmak ve yeni özellikler eklemek için güncellenir. Yeni özelliğin gelmesi donanımları daha fazla kullanmanıza neden olacaktır. Buna çözüm olarak bazı uygulamaları güncellemeyip eski sürümlerini kullanmaya devam etmelisiniz. Yeni eklenen özellikleri kullanmayı düşünmüyorsanız güncelleme yapmanıza gerek yok. Bu durum biraz garip geliyor olsa da gerçek.

Güncellenen uygulamalar sistem kullanımlarını artırır. Yazılım geliştiriciler bunu çok fazla dikkate almazlar. Çünkü sadece o uygulamayı kullandığınızda cihazın donanımları yeterli olacaktır. Ama zamanla kaybolan performanslarla bu işlemi yapmak zorunda kalırsınız.

Cep telefonu hızlandırma uygulamaları

Cep telefonu hızlandırma uygulamaları genellikle kısa süreli çözümler sağlar. O an için çalışan uygulamaları kapatarak daha iyi bir performans sunmasına yardımcı olur. Ama bu durumun diğer uygulamaları açtığınızda ortadan kalkacağını ve yüklediğiniz akıllı telefon hızlandırma uygulamalarının da belirli ölçüde ram’inizi kullandığını ihmal etmeyin.

Bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz en sık kullanılan uygulamalar;

  • Clean Master – RAM Temizleyicisi ve Antivirüs

Cihazları hızlandırmak için en sık kullanılan uygulama Clean Master’dır. Aynı zamanda telefona bulaşmış olan virüsleri tespit etmenizi ve kaldırmanızı sağlar. Özellikle telefonunuzda tuttuğunuz gereksiz dosyaları kaldırarak hem kullanabileceğiniz alanı artırır hem de hızlanmasını sağlar.

  • Speed Booster (Hızlandırıcı)

Uygulama yapımcıları tarafından “Tek bir dokunuşla telefonunuzun hızlanmasına yardımcı olan dünyanın en küçük hızlandırıcı uygulaması!” olarak nitelendirilmektedir.

Uygulamayı yükledikten sonra ekranda ‘Tek Dokunuşla Hızlandır’ butonu çıkar. Bu butona dokunduğunuzda ram kullanan uygulamalar kapatılır ve cihazın hızlanmasını sağlar.

Uygulama içine girdiğinizde silebileceğiniz birçok veriyi göreceksiniz. Yukarıda manuel olarak yapabileceğiniz işlemleri otomatik olarak yapabilirsiniz.

  • Temizleyici ve Hızlandırıcı

Kullanabileceğiniz alternatif uygulamalardan bir tanesi de temizleyici ve hızlandırıcı uygulamasıdır. Bu uygulama ile de anlık olarak ram’inizde yer açabilir ve hızlandırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Üç uygulamada da silme işlemi gerçekleştirirken yanlışlıkla sileceğiniz dosyaları geri alamayacağınızı unutmayın. Bu nedenle neyi sildiğinize emin olmadan asla silme işlemi gerçekleştirmeyin.

Kişisel tavsiyemi sorarsanız bu uygulamalardan bir tanesini kullanarak gereksiz gördüğünüz dosyaları silin ardından uygulamalar kaldırın.

Yukarıda genel olarak vermiş yazmış olduğum işlemleri kullandığınızda telefonunuzda hissedilebilir derecede başarılara ulaştığınızı göreceksiniz. Yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bana ulaştırmayı unutmayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?