Bilgisayarınızda Olması Gerek Program Tavsiyeleri

İnteraktifortam olarak indir sayfamızda bu zaman kadar bir çok program ve uygulamayı sizlerle paylaştık. Bu yazımızda size dönem dönem veya sürekli bilgisayarınıza kurmanız gereken programları özetleyeceğim. Benzer bir yazıyı da kullanımı hızla artmakta olan mobil cihazlar için yazdım. Bu yazıyı okuduktan sonra mobil cihazınızda bulunması gereken uygulamalar başlıklı yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Paylaştığımız bir çok uygulama var ama bu uygulamaların tamamını yüklemenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Program tanıtım sayfalarının alt kısımlarda belirttiğimiz alternatif programları mutlaka incelemelisiniz.

Bazı programları da belirli aralıklarla kurup daha sonrada bilgisayarınızın performansını düşürmemek için kaldırmanızı tavsiye ediyorum. Örneğin tarayıcı virüsleri temizleme veya tronjen temizleme gibi programları belirli aralıklarla yükleyip daha sonra kaldırmanızı tavsiye ediyorum.

Sözü daha fazla uzatmadan yüklemenizi tavsiye edeceğim programları tanıtmaya başlayalım.

Avast Ücretsiz Antivirüs

Bazı kullanıcılar tercih etmiyor olsa da bilgisayarı koruma altında tutabilmek için antivirüs programı kullanmanız önemlidir.

Avast antivirüs ücretsiz sürümü yoğun bilgisayar kullanmayan kişiler için fazlasıyla yetebilecek özelliklere sahiptir. Aynı işlevi yerine getirebilecek başka ücretsiz antivirüs programları da mevcuttur.

En çok sorulan soruların başında ücretli ve ücretsiz antivürüs programları arasındaki fark geliyor. Örneğin avast’ın ücretli ve ücretsiz iki farklı sürüm seçeneği var, aralarındaki fark ne? Bu sorunun cevabı koruma düzeyinde gizli. Dünya sürekli yeni virüsler yazılır ve bu virüslerin antivirüslerin veritabanına eklenmesi gerekir. Bu işlem ücretli antivirüs programlarında anlık olarak gerçekleştirilir. Ücretsiz sürümlerde ise belirli aralıklarla güncelleme işlemi yapılır.

Teamviewer

Her zaman bilgisayarınızın başında durma şansınız olmaz. İşte tam bu durumlarda bilgisayarınızdaki dosyaya ve belgeye uzaktan erişmek isteyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza uzaktan bağlanmak için kullanabileceğiniz Teamviewer programı sıkıştığınız vakitlerde imdadınıza yetişmeyi başaracaktır. Belirleyeceğiniz şifre ile isterseniz internete bağlı başka bir bilgisayardan isterseniz de telefonunuzdan bağlantı sağlayabilirsiniz.

Üstelik tüm bu işlemleri yaparken ticari kullanım dışında hiçbir ücret ödemek zorunda değilsiniz.

WinRAR

Adını bilmeseniz dahi kullanmak zorunda olduğunuz bir yazılımdır. İnternetten indirdiğiniz bilgisayar sürücülerinizin neredeyse tamamı bu yöntemle sıkıştırılmış durumdadır. WinRAR’ı şiddetle tavsiye etmemizin nedeni dosyalarınızı orijinal boyutlarından daha az yer tutacak şekilde tutabilmenize olanak sağlamasıdır. Çok sık kullanmadığınız dosyalarınızı program ile sıkıştırarak daha az yer tutacak hale getirebilirsiniz.

Winrar ile dosyalarınızı sıkıştırmanızın bir diğer avantajı da virüsten korumak ve parçalara ayırabilmektir. Virüs bulaşmamış dosyaları sıkıştırdığınızda dosyalarınızı neredeyse tüm virüslere karşı korumuş olursunuz. (Rar’lamış olduğunuz dosyayı silebileceğini unutmayın.) Dosyalarınızı sıkıştırırken belirlediğiniz boyutlarda ciltlere ayırabilirsiniz. Bu sayede kapasite sorunu yaşadığınız aktarımlara çözüm üretmiş olursunuz.

Opera

İnternet Explorer, Google Chorome, Mozilla Firefox, Mac işletim sistemi için de Safari gibi önemli ve çok kullanılan tarayıcılar mevcut. Ama benim size tavsiyem Opera internet tarayıcısını kullanmanız. Şuan ki güncellenmiş haliyle açık ara “en iyi internet tarayıcısı” demek yanlış olmaz.

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun bildiği opera internet tarayıcısı son güncellemeleri ile sahip olduğu hızın yanında birçok özelliği içinde barındırmaya başladı. Bunlar arasında en dikkat çekicileri dahili reklam engelleyici ve ücretsiz VPN değiştirme. Tarayıcıyı kullanmaya başladığınızda artık Ultrasurf gibi VPN araçları veya DNS değiştirme ihtiyacı duymadan istediğiniz siteye tek tıklama ile girebileceksiniz.

Ülkemizde sık sık yaşanan internet erişimleri düşünüldüğünde sahip olduğu hızı ile kendisini ön plana çıkartan tarayıcılar arasında yer alıyor.

AdwCleaner

Sürekli olmasa da bilgisayarınız yavaşladığı zamanlarda kurarak bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan kurtarmanızı sağlayan bir programdır.

Elbette ki bilgisayarınızda sürekli olarak yüklü durması bilgisayarınızın daha fazla korunmasını sağlayacaktır. Ancak zararlı yazılımları sildikten sonra bilgisayarınızın performansının azalmaması (hızının düşmemesi) için bu programı kaldırmanızı tavsiye ediyorum.

PhotoScape

Cep telefonlarının hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle birlikte hepimiz amatör birer fotoğrafçı olduk. Fotoğrafların çoğalması ile birlikte gerek eğlence amaçlı gerekse de iyileştirme amacı resim düzenleme programı ihtiyaçları ortaya çıktı.

PhotoScape programı ile birlikte ücretsiz olarak resimlerde ihtiyaç duyacağınız birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Photoshop programları yaptıkları işlemlere bağlı olarak genellikle karmaşık yapılar içerir. Bu programda ise temel işlemler yapıldığı ve tüm kullanıcılara hitap etmesi amaçlandığından basit kullanım şekli sunulmuştur.

Skype

Skype

Telefondan internet kullanımının artmasıyla birlikte bir zamanların vazgeçilmezi MSN gibi üzerinden mesajlaşma programları değerini yitirdi. Ancak hala tamamen kullanımı sonlanmış değil.

Kaliteli bir görüntü kalitesi ile görüntülü görüşme yapmak ve yazışmak için Skype programını kullanabilirsiniz. Program yurt dışında operatör alternatifi olup ücret yüklenerek mobil aramaları yapmaktadır. Türkiye’de böyle bir uygulama olmayıp bilgisayar ve akıllı telefonlar ile görüntülü görüşme işlemi yapılıyor.

Eğer kaliteli görüntü aktarımı istiyorsanız Skype programını bilgisayarınıza kurmanızı tavsiye ediyorum.

Son Olarak

Tavsiye ettiğimiz programları listeleyecek olursak;

  • Avast Ücretsiz Antivirüs
  • Teamviewer
  • Winrar
  • Opera
  • AdwCleaner
  • PhotoScape
  • Skype

Daha fazlası için interaktifortam.net/indir sayfasını inceleyebilirsiniz. Listede olması gerektiğini düşündüğünüz programları yorumlar bölümünden mutlaka paylaşarak diğer kullanıcıların bilgilenmesini sağlayın.

iNteraktifortam.net – Muhammet Selman Ayas

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?