Bilgisayar Yavaş Açılıyor

Bilgisayar kullanımınız sırasında kullanım şeklinize bağlı olarak belirli bir süre içerisinde bilgisayarınızda yavaşlamalar meydana gelebilir. Sizde “bilgisayarım çok yavaşladı“, “bilgisayar geç açılıyor“, “bilgisayar yavaşladı“, “bilgisayar yavaş açılmaya başladı” gibi şikayetlere sahipseniz bu yazının devamını okuyun. Bu yazımızda bilgisayarınızın açılışını hızlandırmaya yardımcı olacak muhtemelen daha önce bir çoğunuzun duyduğu basit ama etkili bir yöntemden bahsedeceğim.

Öncelikle bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden olabilecek sorunları tanımlayalım. Bilgisayarınıza format atmış dahi olsanız, bilgisayarınızda eski kalıntılar kalacaktır. Bu bilgisayarın kalıcı olarak zaman içerisinde yavaşlamasının en önemli etkenidir.

Geç açılmasının en önemli sorunu ise bilgisayarın açılış esnasında bir çok programı başlatmaya çalışmasıdır. Bilgisayarı hızlandırmamızı sağlayacak olan basit ama etkili yöntem bilgisayarı ilk açtığımızda bilgisayar tarafından otomatik olarak başlatılan bu programların başlamasını engellemek olacaktır.

Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatmaya başlayalım.

  • Öncelikle bilgisayarımızdan “Çalıştır” uygulamasını başlatıyoruz.
  • Çalıştır penceresindeki aç kısmına “msconfig” yazıp tamam diyoruz.

Çalıştır - Bilgisayarı Hızlandırma

  • Karşınıza çıkan “Sistem yapılandırması” penceresinde üst menülerde bulunan “Başlatma” kısmına tıklayın.
  • Açılan bu ekranda bilgisayarınızda başlangıç esnasında çalışmaya başlanan uygulamalar görünmekte, bilgisayar geç açılıyor sorununun bir kısmını bu uygulamalar oluşturuyor. Bu programlar veya uygulamalardan sürekli olarak kullanmadığınız ve başlangıçta açılmasına ihtiyaç duymadıklarınız için yan taraflarında bulunan kutulardaki işaretleri kaldırın. Bu kaldırma işlemleri sırasında amacınızı bilmediğiniz programları ve uygulamaları kaldırmayın. Bilmediklerinizi internette araştırma yapmanız sizi önemli ölçüde yönlendirebilecektir. Bu yöntemle bilgisayar açılışında başlatılmaya başlanan virüsleri bile engelleyebilirsiniz.

Site Yapılandırma - Bilgisayar Açılış Hızlandırma

  • Programları kaldırdıktan sonra “tamam” diyerek onaylıyoruz. Bilgisayarınızı ister yeniden başlatabilir, isterseniz de yaptığınız değişiklikleri bir sonraki açılışta gözlemleyebilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak “bilgisayarım çok yavaşladı“, “bilgisayar geç açılıyor“, “bilgisayar yavaşladı“, “bilgisayar yavaş açılmaya başladı” sorunlarınızdan hissedebileceğiniz şekilde kurtulabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?